Léky vs. bylinky

Irena    29.11.2023, 14:50

Dobrý den, je lepší užívat lék prothazin nebo bylinky Kozlík lékařský na problémy s usínáním vzhledem k tomu, že kojim? Děkuji moc.

Milá Ireno,

ako sme uviedli v predošlej odpovedi:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=11605

z hľadiska dojčenia nepredstavuje valeriána (kozlík) žiaden problém. A z hľadiska zloženia materského mlieka a vplyv na bábätko môžete užívať aj Prothazin. Tento liek však má potenciál znížiť tvorbu mlieka. A toto je faktor, ktorý treba zvážiť s ohľadom na vek bábätka, ktorý neuvádzate vo svojich otázkach. Pri väčšom dieťatku toto nebude predstavovať problém. Ale ak ide o malé bábätko alebo dieťatko do približne 1,5 – 2 rokov veku, niekedy bábätká pri znížení tvorby mlieka začnú odmietať dojčenie, hnevať sa pri dojčení, prípadne ženy pociťujú dojčenie ako bolestivé alebo nepríjemné. Môže sa tiež stať, že sa dieťatko začne dojčiť omnoho častejšie v noci. Preto má zmysel vyčerpať najskôr iné možnosti liečby. Napríklad počas dojčenia by ste mohli používať melatonín. Melatonín môžete popri dojčení užívať, melatonín sa v materskom mlieku nachádza aj za bežných normálnych okolností, a pri dojčení nepredstavuje žiaden problém. Môžete tiež užívať iné lieky na spanie, ktoré vám predpíše lekár. V takom prípade zabezpečte, aby počas vášho spánku aj vaše bábätko spalo za bezpečných okolností, ak ide o malé bábätko.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Léky vs. bylinky