Ako naučiť jesť dieťa tuhú stravu?

Jana    30.11.2023, 14:16

Zdravím. Mám 13 mesačnú dcéru, ktorá je dojčená na požiadanie, resp. iba keď ju ponúknem (väčšinu prísunu mlieka má v noci, cez deň 2x max 3x). Pri dojčení aj zaspáva na denný a nočný spánok, pričom na douspatie v noci (každé 1-2 hodiny) zaberal jedine dojčenie. Okrem toho zje cez deň nejaký jogurt, ovocné-zeleninové kapsičky. Záujem o jedlo/tuhu stravu má, ale tu nastáva problém spočívajúci v neschopnosti dieťaťa prehltnúť túto tuhšiu stravu. Vie odhryznúť a jedlo nejakým spôsobom v ústach spracovať, ale akonáhle ho ma prehltnúť buď jedlo vypľuje, vytiahne ho z úst, pripadne keď ho aj prehltne v zapätí ho vyvracia. Čítala som, že uvedené má vplyv na vývin reči, keďže dieťa nemá natrénované používanie jazyka a čeľuste. Moja otázka teda znie: “Ako naučiť jesť dieťa tuhú stravu?” Ďakujem pekne za Vašu odpoved a prajem krásny deň.

Milá Jana,

z hľadiska vývinu reči je pre dieťatko nesmierne dôležité aj dojčenie, pretože pomáha posilňovať práve tie svaly, ktoré správnym spôsobom formujú vývoj tvárovej časti lebky. Niekedy existujú aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú reč dieťaťa, jedným z najčastejších je prirastená podjazyková uzdička. Z hľadiska správania, ktoré popisujete, najdôležitejšou otázkou v celej tejto situácii je, či dieťatko naďalej dostatočne priberá a prospieva. Pretože ak áno, v roku môže byť bežné, že dieťa sa s jedlom hrá, skúma ho, zisťuje, aké majú rôzne potraviny vône, chute, konzistenciu, ale reálne toho až tak veľa nezje. Ak súčasne priberá, nie je potrebné to riešiť, len naďalej vytvárať príležitosti na zoznamovanie sa s jedlom. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. To, že sa ročné dieťa dojčí je normálne a správne pre jeho vývoj. Dojčenie zároveň nie je dôvodom, pre ktorý dieťa menej papá. Nie je príčinou toho, prečo odmieta prehltnúť jedlo a odmietnuť dať mu možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie.

Ak by bábätko nepriberalo, jedna z možností tiež je dať bábätku skontrolovať hladinu železa a zinku v krvi, pretože toto niekedy môže byť jedna z možných príčin nechutenstva dieťaťa. Súčasne v prípade, že bábätko by skutočne nepriberalo, je kľúčové vyhodnotiť s laktačnou poradkyňou dojčenie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože niekedy paradoxne bábätká odmietajú jedlo preto, že nezískavajú dostatok mlieka z prsníka a zvýšenie tvorby mlieka a kroky pre zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení zvýšia aj chuť bábätka na jedlo. Je pre vás dôležité vedieť aj to, že materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.

Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať dlhší čas a veľa úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte ho do jedla. Netlačte na naňho.
3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedla. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťatkom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vaše dieťatko jesť. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťatko nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ho spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo mu pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.

Prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=9492Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako naučiť jesť dieťa tuhú stravu?