Moze mat odmietanie chodit na zachod suvis s dojcenim?

Maria    19.12.2023, 17:36

Dobry den, dieta ma 3,5 roka, este stale ho dojcim, pyta si casto, a mame taky problem ze nechce chodit na velku potrebu na zachod, moze to mat suvis s tym ze ho teda este dojcim? Uz sme vyskusali vsetko takze nerozumiem, preco odmieta ist na wc...tak ci nie je taky detinsky kvoli tomu ze este ho dojcim, moze odstavenie pomoct s vyzretim dietata? Dakujem

Milá Mária,

3,5 roka je vek, v ktorom sa drvivá väčšina detí, ktorým sa to umožní, ešte dojčí. Toto je normálne a predstavuje to fyziologickú normu. Dojčenie pozitívne ovplyvňuje fyzické zdravie dieťaťa (aj matky) a rovnako aj psychické zdravie. Za to nedojčenie prináša pre zdravie dieťaťa (aj matky riziká). Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky.

Naša spoločnosť nemá skúsenosti s dojčením väčších detí. A aj kvôli tomu vytvára rôzne mýty a nesprávne predstavy o tom, čo vlastne dojčenie väčších detí znamená a ako ich ovplyvňuje. Jednou z takýchto myšlienok je, že dojčenie zabraňuje vývoju dieťaťa, jeho osamostatňovaniu a udržiava ho v detinskosti. Nič by nemohlo byť ďalej od pravdy. Dojčenie poskytuje dieťaťu zázemie, dojčenie znamená, že dieťa zažíva, že je milované bez ohľadu na čokoľvek, že jeho potreby sú dôležité a že ich napĺňa človek, vzťah s týmto človekom. Dojčenie ho učí, že nie je potrebné orientovať sa na materiálne veci, ale na vzťahy a ľudí. Ak si človek uvedomí, prečo sa vlastne dieťa neskôr odstaví, pochopí, že dojčenie je práve nástrojom osamostatňovania dieťaťa. Každé dieťa smeruje k samostatnosti. Nikto nepochybuje, že zdravé bábätko začne približne v roku chodiť, hoci ak sa pozriete na mesačné bábätko, nedokážete si predstaviť, že raz bude chodiť. Rovnako počas dojčenia to tak nemusí vyzerať, ale práve to, že dieťa zažíva pochopenie a prijatie prostredníctvom dojčenia vždy, keď rieši nejakú náročnú situáciu, ho učí, ako tieto situácie zvládať v budúcnosti. Dojčenie je prostriedok, vďaka ktorému sa dieťa postupne učí samostatnosti, učí sa zvládať rôzne situácie samo a keď to začne zvládať, to je čas, kedy sa prestáva dojčiť a prirodzene sa odstaví.

Dojčenie nespôsobuje, že dieťa má problém začať používať záchod. Popri hľadaní ďalších spôsobov, ako dieťatku pomôcť tento problém časom prekonať, pokračujte v dojčení, pretože to je práve to, čo v tejto situácii váš synček potrebuje. Prečítajte si aj tieto informácie:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8627

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5742Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Moze mat odmietanie chodit na zachod suvis s dojcenim?