hrcky na prsniku a menej mlieka?

Lucia    10.09.2011, 16:11

Dobry den, chcela by som sa spytat ako mozem odstranit hrcky na prsnikoch. Doteraz som si s tym vzdy poradila rozamsirovanim, ale teraz mi to nejde rozmasirovat ani v teplej sprche, ani pocas kojenia- uz to mam asi 4-5 dni. Moze to sposobit aj to ze potom ma babatko k dispozicii menej mlieka? Lebo mam dojem ako by som mala menej mlieka a nestacilo mu z dvoch prsnikov, odtahuje sa, aj ja mam pocit akoby som mala menej naplnene prsniky. Neviem ci to moze byt sposobene pomalym tokom aj ked zo zaciatku mam niekedy dojem ze mu tecie rychlo a niekedy mu zabehne. Tak sa v tom neviem vyznat ci mam teda malo alebo vela mlieka. INak doteraz dobre priberalo- v 3 mes -7 kg. Ale odvtedy su uz 2-3 tyzdne.

Milá Lucia,

hrčky v prsníkoch majú veľa rôznych príčin. Cez internet sa hrčky v prsníkoch nedajú diagnostikovať, a preto aj nie je možné ponúknuť jednoznačné riešenie. A to špeciálne v situácii, ak hrčky pretrvávajú dlhšie ako 1 - 2 dni.

V tých najjednoduchších prípadoch ide pravdepodobne o upchatý mliekovod, ktorý by sa však vo väčšine prípadov mal vyriešiť sám od seba v priebehu 1 - 2 dní. Upchaté mliekovody sa častejšie spájajú s matkami, ktoré majú veľké množstvo mlieka, a ak sa niektoré miesto nedostatočne vyprázdni, môže sa mliekovod upchať. Na vyriešenie takejto situácie pomáha v prvom rade dojčenie, počas ktorého budete stláčať dané miesto. Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.

Niekedy si situácia s upchatými mliekovodmi vyžaduje viac času a trpezlivosti, ale postupne k uvoľneniu dôjde. To, čo vám môže pomôcť, je popísané v tomto dokumente o upchatých mliekovodoch. Môže vám pomôcť v prvom rade odpočinok, teplo, stláčanie daného miesta počas dojčenia, masáž a trpezlivosť. Ako prevencia do budúcnosti pomáha čo najlepšie vyprádzňovanie prsníka, dávať si pozor, aby oblečenie netlačilo na prsník, a užívanie lecitínu (1200mg - 3 až 4xdenne).

Ako príčinu hrčiek môžete tiež zvážiť kandidózu - prečítajte si tento dokument.

Takéto hrčky, ktoré popisujete, sa niekedy môžu spájať so znížením toku mlieka z prsníka, pravdepodobne na základe toho, že ide o opuch na danom mieste a kolaps mliekovodov v blízkosti hrčky, takže mlieko tadiaľ nemôže prechádzať, čo celú situáciu môže zhoršovať. Našťastie mlieko si vždy nájde nejaký ďalší mliekovod, ktorým bude prechádzať. Niekedy sa situácia, keď má matka veľa mlieka môže prejavovať aj tak, že bábätko má zo začiatku silný, rýchly tok mlieka, ktorý sa postupne spomalí, s čím bábätko nie je spokojné.

Ak by hrčky pretrvávali, treba zvážiť iné príčiny hrčiek. Ak budu pretrvávať viac ako dva týždne a nebudú sa zmešovať, treba ich vyšetriť a vyhodnotiť. Môže ísť o galaktokélu, absces a podobne. Medzi spôsoby, ako diagnostikovať hrču v prsníku, ktorá sa nezmenšuje a nemizne, patrí ultrazvuk, mamogram, CT alebo MRI, prípadne aspirácia, ak sa predpokladá, že v hrčke sa nachádza tekutina.

Prečítajte si aj túto odpoveď na podobnú otázku:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=51Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > hrcky na prsniku a menej mlieka?