Caste nocne kojenie 6mes. dietatka

Andrea    15.09.2011, 13:15

Dobry den, 6 mesacneho synceka som doteraz plne kojila, teraz zaciname s prikrmami. Od narodenia bol v noci velmi casto kojeny, cca kazdu hodinu a pol az dve - cize tak isto ako pocas dna. Teraz je to kazde dve az tri hodiny, niekedy aj castejsie, spolu za noc to byva 3 az 5x. Pediatri varuju pred prilis castym nocnym kojenim, pretoze si na dietatko moze prilis zvyknut... Vraj v obdobi od pol roka by malo dietatko vystacit s jednmy nocnym krmenim. Ako to teda je?:) V odpovedi na inu otazku som sa dacitala, ze v obdobi zavadzania prikrmov chcu byt deti v noci kojene dokonca castejsie nez dovtedy - ake je pre to vysvetlenie? Dakujem pekne za odpoved!

Milá Andrea,

časté dojčenie 6-mesačného či staršieho dieťatka je normálne. Dôvodov je viacero. Dieťa sa totiž dojčí nielen pre mlieko, nielen z toho dôvodu, že je hladné. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsník,u pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. A preto je logické, že dieťatko môže chcieť dojčenie často a prípadne dlho, a ak je to možné, je vhodné mu to umožniť. Častým dôvodom pre dojčenie bábätka je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Uspávanie je preto jednou z dôležitých funkcií dojčenia, ktorá nie je len výživová. Je teda dosť dobre možné, že niekto si môže myslieť, že bábätko by v 6 mesiacoch nepotrebovalo piť viac ako 1x za noc. Možno. Ale bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Bolesť, chlad, potreba kontaktu sú rovnako legitímne potreby bábätka aj dieťaťa. A realita je taká, že je normálne, že sa bábätko v noci budí, aby boli uspokojené jeho rozmanité potreby jedinečným prostriedkom - dojčením.

Áno, je možné, že sa dieťatko viac budí v období zavádzania príkrmov - na jednej strane pre to, že práve toto je obdobie veľkých zmien (dieťatko sa učí mnohé nové veci - sedenie, lezenie, neskôr státie, učí sa jazyk, získava rozličné zručnosti a schopnosti, začína si uvedomovať seba samého a to, že je nezávislá osobnosť od mamičky a mnohé ďalšie). Dojčenie a nočné dojčenie pomáha dieťaťku toto obdobie prekonávať. Okrem toho v tomto období nastáva veľký rozvoj mozgu a spracovanie mnohých zážitkov počas noci niekedy tiež spôsobuje častejšie budenie. V každom prípade ide o kombináciu mnohých faktorov. Niektoré deti sa napríklad v 9. mesiaci budia skutočne veľmi často. Vezmite si synčeka do postele, vytvorí sa medzi vami takzvaná nočná harmónia, v rámci ktorej sa síce synček bude rovnako budiť, ale nepreberie sa úplne, vy ho budete môcť začať dojčiť hneď a rýchlo spoločne zaspíte. Nočné dojčenie je pre dieťa zdrojom istoty do budúcnosti. Každé dieťa sa v noci prestane budiť

S tlakom na odstavenie dieťaťa po určitom veku či na to, aby dieťa nebolo dojčené v noci, sa stretávajú mnohé mamičky v našej spoločnosti. Je to dôsledkom toho, že napriek tomu, že dojčenie už aj u nás považujeme za dôležité, pripisujeme jeho dôležitosť najmä obdobiu, keď je dieťa novorodencom prípadne do času, kým nezačína konzumovať aj inú tuhú stravu. Dlhodobé dojčenie sa u nás stále nepovažuje za normálne a dokonca často ani za vhodné. Napriek tomu, že opak je pravdou.
Preto je pre mamičky dôležité vedieť, že na dojčení nie je nič dobré ani zlé, pretože dojčenie je pre dieťa normálny, fyziologický spôsob výživy dieťaťa až do doby, keď prestane mať o dojčenie záujem. Ak dieťa musí dostávať inú formu starostlivosti a výživy, než akú mu dokáže poskytnúť dojčenie, prináša to so sebou vždy rôzne riziká. A keďže v prípade, že sa dieťaťu umožní skutočne dojčiť sa na požiadanie a v dojčení ho neobmedzujeme, takmer všetky deti sa dojčia aj po 2, 5 roku života, pričom len minimálne množstvo detí sa po tomto termíne prirodzene odstaví a väčšina sa dojčí aj v ďalšom období (priemerne 3 - 4 roky), je možné povedať, že to, čo považujeme za „dlhodobé dojčenie“ je v skutočnosti „normálne dlhé dojčenie“. Dieťa sa môže chcieť a pravdepodobne aj bude chcieť dojčiť aj po 2, 5 roku života.
Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom, aj dojčenie po 2, 5 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, rôzne látky napomáhajúce správny rozvoj imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky, ako aj kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2, 5 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná látka, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela.
Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správny rozvoj tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.
Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívane bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a častokrát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí. Na dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej inicitívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, mamička mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo.
Rozhodnutie o ukončení dojčenia by malo byť výsledkom vzájomnej dohody dieťaťa s matkou s ohľadom na ich situáciu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť tak dlho, ako to vyhovuje matke aj dieťaťu. Z vašej otázky sa zdá, že vám dojčenie vyhovuje, a preto pokračujte aj naďalej. Dojčenie ovplyvňuje pozitívne aj vaše zdravie, preto je aj pre vás prospešné v ňom pokračovať. Predčasné odstavenie dieťaťa zvyšuje riziko rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov, zhoršuje osteoporózu v starobe atď.
Ako už však bolo spomenuté, pokračovať v dojčení znamená pokračovať v niečom, čo nie je v našej spoločnosti bežné. Takéto matky však môžu nájsť podporu v dojčení u poradkýň pri dojčení, z ktorých mnohé organizujú aj podporné skupiny dojčiacich matiek. Skúste si zistiť, či sa takéto skupiny organizujú aj vo vašom meste, informácie o nich nájdete v zozname poradkýň:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
V podpornej skupine dostane potrebnú podporu v pokračovaní v dojčení, môžete tam priamo vidieť mamičky s dlhodobo dojčenými deťmi a získať predstavu, ako vyzerá pokračovanie v dojčení – ako často a v akých situáciách sa takéto deti dojčia, čo je niečo, čo bežne človek okolo seba nemá možnosť vidieť.
 

Odporúčame vám tiež prezentáciu o dlhodobom dojčení, ktorá odpovie na mnohé vaše otáky.

Prečítajte si aj tieto odpovede na podobné otázky:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=26Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Caste nocne kojenie 6mes. dietatka