Dojcenie v chorobe

Katka    08.12.2011, 22:08

Dobry den, mame 7,5 mes. plne dojceneho synceka a chcela by som sa opytat, ci dojcenie, ked som chora, je prospesne pre babatko. Je pravda, ze dostava odo mna protilatky voci tej chorobe, ktoru mam? (nadcha, chripka). A taktiez, ako je to prosim s dojcenim, ked mam prave alergiu. Dakujem velmi pekne.

Milá Katka,

ak ste chorá, je mimoriadne dôležité, aby ste bábätko dojčili. Áno, je pravda, že materské mlieko poskytuje dojčenému bábätku mnohé imunitné látky a faktory, ktoré ho pred ochorením chránia, a aj keď náhodou ochorie, tak mu materské mlieko pomôže, aby ochorenie malo miernejší priebeh. Vďaka dojčeniu zvládnu bábätká i staršie deti ochorenie lepšie, väčšinou ochorenia trvajú kratšie a majú ľahší priebeh.

Choroby, ktoré spomínate, ako napríklad nádcha či chrípka, sú navyše infekčné ešte pred tým, než si uvedomíte, že ste chorá, takže, ak by ste potom dojčiť prestali, bábätko by stratilo ochranu a imunitné látky, ktoré mu materské mlieko poskytuje, aby neochorelo alebo aby chorobu rýchlo prekonalo. Počas choroby preto pokračujte v dojčení.

Ak je to počas choroby skutočne potrebné, dojčiace matky môžu užívať potrebné lieky a zároveň pokračovať v dojčení, pretože množstvo väčšiny liekov, ktoré sa dostáva do materského mlieka je minimálne.

Pri alergii je taktiež dôležité, aby ste dojčili a dojčili čo najdlhšie, pretože dojčenie je jeden z faktorov, ktorý znižuje pravdepodobnosť výskytu alergie. Ak vy máte alergiu, stáva sa ešte dôležitejším, aby ste dojčili. To, čo spôsobuje alergiu vo vašom organizme, sa cez materské mlieko k bábätku nedostáva.

Pozrite si aj odpoveď na podobnú otázku:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=144

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=152Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie v chorobe