DOKRMOVANIE

Katarína    13.10.2014, 17:30

Dobrý večer, máme 5 mesacnu herečku,v utorok sme boli na poradni a sestrička nám oznámila že je treba dokrmovať sunarom pretože veľmi málo priberá.(má 5980g). tak sme jej začali dávať súnar, no odvtedy stále premýšľam ako by som jej mohla pomôcť, aby sme nemuseli prikrmovať UM. Ďakujem

Milá Katarína,

materské mlieko by malo za bežných okolností 5-mesačnému bábätku postačovať ako jediný zdroj potravy a tekutín. Ak vaše bábätko nepriberá dostatočne - čo samo o sebe nie je z vašej otázky zrejmé – z jedného údaja o hmotnosti nie je možné hodnotiť priberanie bábätka, bolo by potrebné poznať všetky údaje o hmotnosti, ktoré doteraz máte, stále priberanie, aj keď pomalé, môže byť normálne – každopádne, ak by skutočne bábätko nepriberalo dostatočne, je v prvom rade dôležité pozrieť sa na to, ako vyzerá dojčenie – prečo bábätko nezískava dostatok materského mlieka.

Môžu totiž existovať dôvody, pre ktoré mohla tvorba mlieka klesnúť a ktoré by bolo dobré odstrániť. Zoznam príčin zníženej tvorby mlieka s vami môže prejsť poradkyňa pri dojčení.

Ak by vaše bábätko na prsníku dostatočne nepilo, je možné aj v tejto dobe zvýšiť príjem mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti. Ak by toto bolo potrebné, bolo by ideálne, požiadať o pomoc laktačnú poradkyňu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vyhodnotí výdatnosť pitia bábätka a navrhne vám kroky, ktoré môžu viesť k tomu, že bábätko bude piť viac materského mlieka. Poradkyňa pri dojčení okrem toho s vami prejde možné príčiny, pre ktoré môže poklesnúť tvorba mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Ak by bábätko napriek zlepšeniu dojčenia a zvýšeniu tvorby mlieka neprijímalo dostatočné množstvá mlieka, tak riešením nemá byť podávanie umelého mlieka. V tomto veku je možné doplniť jeho výživu kalorickými príkrmami. Môžete zaradiť akékoľvek príkrmy (z ktorejkoľvek skupiny potravín: ovocie, zelenina, obilniny, mäso, ak ho konzumujete) - návod na to, ako to urobiť nájdete v tomto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

Umelé mlieko pre dieťa staršie ako 4. mesiace nemá zmysel podávať a to ani v prípade, ak by nebolo vôbec dojčené. Prečítajte si viac tu:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok