Vyrovná sa veľkosť prsníkov keď mám jeden väčší a druhý menší?

Miriam Kloktavá    01.01.2015, 16:43

Dobrý deň, prosím o radu. Moja ročná dcérka už 3 mesiace odmieta pravý prsník a pije len z ľavého. Teraz mám ľavý prsník oveľa menší... Dokonca sa už ani tak nenapĺňa mliečkom ako predtým, aj keď mliečko je v ňom stále. Neviem čo s tým. Bojím sa že už nikdy nebudem mať rovnako veľké obidva prsníky... Dá sa to nejako riešiť? Ďakujem pekne. Miriam

Milá Miriam,

mnohé mamičky počas dojčenia mávajú rozdielnu veľkosť prsníkov, nie je totiž zvláštne, že v jednom prsníku sa tvorí viac mlieka ako v druhom. A v niektorých prípadoch je rozdiel v tvorbe mlieka taký markantný, že je to viditeľné, zvlášť, ak sa dieťa prestalo dojčiť z jedného prsníka úplne.

Nebojte sa, ide len o dočasný estetický rozdiel, ktorý sa po skončení dojčenia upraví sám a už to nebude viditeľné.

Okrem toho je možné aj teraz urobiť niektoré kroky, ktoré by mohli pomôcť dcérke znova sa dojčiť z pravého prsníka, prečítajte si k tomu tipy v tejto otázke z našej poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2981

Ak by sa dieťatko chcelo znova dojčiť aj z pravého prsníka, existujú možnosti, ako v ňom zvýšiť tvorbu mlieka (bod 1 v sekcii „Stále to nefunguje“):

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/zvysenie-prisunu-mm/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vyrovná sa veľkosť prsníkov keď mám jeden väčší a druhý menší?