Ztrata laktace

Katka    20.04.2017, 12:31

Zdravim maly.ma.necele tri mesice od 5t dokrmuji na.noc pres flasku stacilo 30 ted.zlom musi mit 120 :( rve hlady z prs uz mi vecer a rano.nic.netece neodsrikam ani el.odsavackou :( piju caje nosim.v satku prsa.se mi.uz nenaliji ani pres.noc :( co s tim.pomohou homeo nebo.uz kojit.nebudu???dekuji

Milá Katko,

reklama a marketing vždy tvrdili a vždy budú tvrdiť, že konečne je na trhu fľaša, ktorá je určená na kŕmenie dojčených detí, aby sa dojčenie udržalo, podporilo a predĺžilo, hoci to nie je pravda. Takéto nevedecké výroky sú pokryté Kódexom WHO o marketingu náhrad materského mlieka a takáto reklama je neetická a podľa kódexu zakázaná, práve preto, že používanie takýchto výrobkov reálne spôsobuje dojčiacim matkám problémy s dojčením, tak, ako sa to stalo aj u vás.

V situácii, kedy ste už pár týždňov dokrmovali fľašou a teraz začína byť táto situácia problematická, je ešte stále možné urobiť viaceré kroky pre návrat k dojčeniu, dokonca možno aj k výlučnému dojčeniu. Všetky tieto kroky sa však robia efektívnejšie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, s ktorou  vám odporúčame sa skontaktovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Neexistuje fľaška bez ohľadu na jej názov či značku, ktorá by bola podobná prsníku. Žiadna fľaša sa ani približne nepodobá prsníku. Akékoľvek nová, v súčasnosti či budúcnosti vynájdená fľaška, bez ohľadu na to, čo bude reklama tvrdiť, nie je rovnaká ako prsník. Žiadna fľaška nepomáha pri dojčení. Žiadna fľaška bez ohľadu na to, čo o danej fľaške tvrdí marketing, nepodporuje dojčenie. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia. Žiadne satie na fľaši ani zďaleka nepripomína pitie z prsníka. Bábätká používajú pri pití z prsníka iné svaly ako pri pití z fľaše. Žiaden cumlík na fľaši sa nepodobá bradavke a žiadna dierka na cumlíku neposkytuje podobný tok mlieka ako z bradavky. Preto sa potom bábätko môže začať hnevať na prsníku, keď sa tok mlieka prestane podobať na ten, ktorý pozná pri pití z fľaše. Riešením je preto prestať používať fľašu a začať vzniknutú situáciu riešiť spoločne s poradkyňou pri dojčení, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Z vášho popisu vyplýva, že vaše bábätko je ešte stále ochotné sa prisávať (hoci už existujú časy, kedy je to problematické alebo úplne prsník odmieta) a preto spoločne s poradkyňou bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak bábätko skutočne potrebuje dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká nie sú komplikované – ak zažívajú pri pití z fľaše výborný tok mlieka, budú sa hnevať, ak sa prisajú k prsníku a taký tok mlieka nezažijú. Preto je dokrmovanie laktačnou pomôckou vynikajúcou technikou, ako pomôcť bábätko začať získavať na prsníku vynikajúci tok mlieka a pomôcť mu prekonať frustráciu, ktorú teraz pri dojčení zažíva a pre ktorú začína odmietať niektoré dojčenia.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ztrata laktace