Tandem

Zuzana    17.07.2017, 10:42

Dobry den Mamila, kojim tandemovo 3-rocneho syna a 5-mesacnu dcerku. Kojenie synceka mi vsak od narodenia dcerky vyslovene vadi. Nedokazen zniest jeho sanie viac ako minutu, aj to je niekedy privela. Podobne, ako pisu ine tandemove mamy, mam chut ho pri tom tahat za vlasy, skriabat, stipat ho..a v duchu si sama sebe hovorim, ze to neznasam. Syncek sa od narodenia dcerky viac v noci budi a vzdy si samozrejme pyta mliecko. Ja mu ho takmer vzdy dam ale niekedy s takym hnevom, ze sa za seba hanbim. So zatatymi zubami mu pri tom hovorim, nech ma uz nebudi. Myslim si, ze on to vnima, tie moje negativne pocity. Nikdy ho nedokazem nechat pit tak dlho, ako potrebuje. V podstate o mliecko stale "bojuje". Ak mu v noci odmietnem dat prsnik, velmi sa rozplace, zobudi nas vsetkych. Preto volim mu ho radsej dat. Moje uvahy su preto o tom, ci je to naozaj spravne, kojit takto stare dieta, ked ja to miestami skutocne nenavidim. Obavam sa, ci syncekovi tym uz neskodim, ci negativne pocity, ktore podla mna musi z toho mat aj on kvoli mojmu spravaniu, neprevazia tie uzasne veci, ktore materske mlieko dava. Navyse mam velmi velky rozdiel medzi velkostou prsnikov, co ma velmi deprimuje najma z intimneho hladiska. Do podprsenky to uz nejako vypcham, ale pred manzelom sa hanbim. Pravda je, ze synceka prisavam takmer vzdy uz len k vacsiemu prsniku, aby ho aspon trochu vyprazdnil. Snazim sa cely den aj v noci prisavat dcerku vzdy aj k mensiemu prsniku. Ale zda sa mi, ze rozdiel medzi prsnikmi sa len zvacsuje. Tento problem som mala uz v dobe, ked som mala iba jedno dieta. Nebolo vsak takto okate. Pomohlo by nasadit si benedikt a senovku? I ked z hladiska celkoveho objemu mliecka to nepotrebujem, babatko ma velmi peknu vahu. Dakujem za Vase rady.

Milá Zuzana,

pocity, ktoré popisujete, máva mnoho tandemovo dojčiacich mamičiek. Okrem toho častejšie o týchto pocitoch hovoria mamičky detí, medzi ktorými je malý časový rozstup, je možné, že časť týchto pocitov pramení aj zo samotného faktu, že matka dvoch malých detí, medzi ktorými je taký malý vekový rozdiel, je veľmi vyťažená a prepracovaná.

Aj mamičky dvoch malých detí, pri ktorých staršie dieťa nie je dojčené, hovoria o nepríjemných pocitoch v súvislosti so starostlivosťou o staršie dieťa, ako keby očakávali, že bude potrebovať omnoho menej pozornosti, ako nové bábätko. Intenzívna starostlivosť o dve deti je náročná. A dojčenie je forma starostlivosti o deti. A samotné dojčenie dvoch rôzne starých detí mnohé mamičky vnímajú rozporuplne. Často hovoria o tom, že staršie dieťa „inak saje“, že im prekáža, ak sa dieťa dojčí dlho alebo často. Často sú schopné pokračovať v dojčení len po tom, čo nastavia nejaké pravidlá pre dojčenie, ktoré sú schopné zvládať.

Táto situácia nemá univerzálne riešenie. Mnohým mamičkám výrazne pomôže mať možnosť ventilovať tieto pocity, otvorene hovoriť o tom, čo im prekáža a nepáči sa im. Niekedy ide o obdobia, v ktorých je situácia horšia a práve vtedy môže pomôcť mať možnosť o svojich pocitoch hovoriť. Odporúčame vám preto navštíviť podpornú skupinu dojčiacich matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

v ktorej by ste mali možnosť porozprávať sa o tejto situácii s inými mamičkami a nájsť podporu, povzbudenie, pochopenie a tiež praktické tipy. Viaceré naše poradkyne majú skúsenosti s podobnými situáciami. Ak by ste chceli, napr. poradkyňa Darina Hradská ponúkla špeciálne pre vás možnosť rozhovoru, ak by ste chceli, napr. prostredníctvom Facebookového četu, ak by ste mali záujem, napíšte jej správu do tohto profilu:

https://www.facebook.com/dari.ivancova?fref=ufi

Môžete sa s ňou tiež porozprávať o riešení rozdielnych veľkostí prsníkov z hľadiska toho, čo by sa dalo dosiahnuť zvýšením tvorby mlieka a menežmentom dojčenia.  Z estetického hľadiska sa dá aspoň navonok rozdielna veľkosť prsníkov korigovať napr. silikónovými vložkami do podprsenky. Po skončení dojčenia sa rozdielna veľkosť prsníkov stratí. 

Prečítajte si tiež tieto skúsenosti mamičiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/skusenosti-s-tandemovym-dojcenim/

http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/tandemove-dojcenie-25/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok