Bolest prsu, výtok z bradavky

Tereza    14.10.2017, 23:11

Dobrý den, Dnes v noci mě překvapila bolest v právem prsu v oblasti kde plynule přechází v hrudník a v jeho levé okrajové části. Také jsem si všimla v prsní vložce dvou flíčků, které měly tmavší barvu než mateřské mléko (tmavě žlutá, až světle hnědá). Prso je citlivé na pohmat, bolí i v předklonu. Miminko prso přijímá, ale má potřebu se dojíst ještě z druhého prsa. (Chlapec 3tydny, plně kojený, bradavky nebolestivé) Děkuji za pomoc

Milá Terezo,

vašu situáciu nie je možné riešiť prostredníctvom internetu, pretože problémy s prsníkmi a bradavkami nie je možné diagnostikovať na diaľku. Odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste dostali na mieru šité odporúčania, pretože problémy s prsníkmi a bradavkami nie je možné riešiť na diaľku cez internet. Z vášho popisu sa však zdá, že najpravdepodobnejšou príčinou bolesti v pravom prsníku je bolesť bradavky a je možné, že situácia sa komplikuje začínajúcim zablokovaným mliekovodom. Aj napriek tomu, že tkanivo bradavky sa navonok nejaví poškodené alebo začervenané, je možné, že bradavka môže byť príčinou tejto bolesti. Často sa bolesť pochádzajúca z infekcie bradavky prenáša dovnútra prsníka a nebolí priamo na bradavke, ale v prsníku. Typickou bolesťou v prípade infekcie je pálivá alebo ťahavá bolesť, ktorá sa vyskytuje počas dojčenia a určitú dobu po dojčení. Ak by to tak bolo, potom stojí za to podstúpiť preliečenie bradaviek – spoločne s poradkyňou pri dojčení prejdite, aké možnosti máte:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Spoločne s poradkyňou prejdete aj možnosť zablokovania mliekovodu a budete pri riešení postupovať približne takto:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2823

Výtok z prsníka je takisto možné vysvetliť  nesprávnym prisatím bábätka, ale toto naozaj musíte posúdiť s poradkyňou pri dojčení.  Pri úprave prisatia a ďalších krokoch pre zlepšenie dojčenia bude dôležité spolu s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a takisto pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolest prsu, výtok z bradavky