Ako casto dojcit

Majka    09.11.2017, 12:09

Dobry den. Chcela by som sa opytat,ako casto mam 4 mesacne dieta dojcit. Zatial je iba dojceny,ale doktorka nam odporucila zacat s prikrmom v malom mnozstve kvoli imunologickemu oknu. Pribera pekne. Vazi 6840g,64cm. Snazila som sa ho nastaviť na 3hodinove intervaly,ale nedari sa to. Je kazde 2 hodiny. Mam sa snazit to natahovat alebo nie? Dakujem

Milá Majka,

dojčenie by nemalo prebiehať podľa určitého režimu, schémy alebo pravidiel. Dojčenie a pravidlá nejdú spolu dobre dohromady. A to preto, že dojčenie nie je len pitie mlieka. Dojčenie je omnoho viac. Dojčenie pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti, reguluje telesnú teplotu dieťaťa, spánkové cykly a príjem potravy. Ako by ste mohli tieto potreby dieťaťa nastaviť nejakým časovým harmonogramom? Čo ak prídete z prechádzky a bude uzimené a bude sa chcieť dojčiť? Dojčenie je nielen príjem materského mlieka, ale aj regulácia množstva fyziologických funkcií dieťaťa. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí. Preto dojčite svoje bábätko tak často, ako to potrebuje. Dojčenie by malo aj popri zavádzaní príkrmov ostať na rovnakej úrovni – príkrmy sú preto príkrmy, že sa k dojčeniu pridávajú.

Vo vašej situácii je však okrem toho dôležité vedieť, že príkrmy by ste takisto nemali zavádzať podľa nejakej schémy, podľa nejakého dátumu alebo veku bábätka. To, že dieťa začne jesť aj inú potravu popri dojčení, je vývojový míľnik, ktorý dieťa dosiahne prirodzene. Omnoho viac ako konkrétny čas či vek dieťaťa je dôležité sledovať jeho signály - signály, ktoré znamenajú, že je na jedlo pripravené. Znaky pripravenosti sú, že sa zaujíma o to, keď vy jete, načahuje sa za vaším jedlom, snaží sa dať si ho do úst a podobne. Ak tieto znaky vykazuje (bez ohľadu na jeho vek), tak potom ho nechajte ochutnať jedlo, ktoré si z vášho taniera vyberie. Ak sa tieto znaky ešte neprejavujú, tak počkajte. Nemá zmysel vnucovať dieťaťu jedlo, keď ešte nie je pripravené, a 4-mesačné dieťa vysoko pravdepodobne na príkrmy teraz pripravené nie je. 4-mesačné deti totiž nemajú dostávať príkrmy. Výlučné dojčenie by malo pokračovať do približne 6 mesiaca a to, kedy sa začnú zavádzať príkrmy, by malo vychádzať z toho, čo signalizuje dieťa.

Pri zavádzaní príkrmov sa matky výlučne dojčených detí často dozvedajú nesprávnu informáciu, že by svoje dieťa mali začať prikrmovať omnoho skôr, ako dieťa samo prejaví záujem o tuhú stravu. Jedným z častých argumentov je predstava „imunologického okna“, ako obdobia medzi 4. a 6. mesiacom, keď by sa dieťa malo začať prikrmovať, a špecificky sa v tejto súvislosti spomínazávadzanie lepku.

Imunologické okno je neexistujúci konštrukt. Ide o kombináciu nepochopených odporúčaní ESPHGAN-u, o nepochopenie role dojčenia a rozdielu medzi dojčenými a nedojčenými deťmi a o dezinterpretáciu dvoch štúdií, ktorých autori mali úplne iný zámer. Pri myšlienke imunologického okna nejde o nič, čo by bolo preskúmané alebo dokázané, a nezakladá sa na dostatočných vedeckých dôkazoch. Neexistuje jediná štúdia, ktorá by model odporúčaného "imunologického okna" odskúšala na deťoch. Ale je to myšlienka, ktorá sa šíri nesmiernou rýchlosťou a je široko propagovaná. Deje sa to z nepochopenia štúdií, ktoré hovoria o tom, že nemá zmysel odkladať zavedenie rozmanitých potravín na neskoršie obdobie a že dieťa od začiatku jedenia jedla môže dostávať akékoľvek jedlo - čo je pravda.

Žiadna zo svetových organizácií zaoberajúcich sa verejným zdravím či dojčením svoje odporúčania v tomto smere nijako nezmenila: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) i naďalej odporúča 6 mesiacov výlučného dojčenia bez zavádzania príkrmov, bez myšlienky "imunologického okna". To isté Americká akadémia pediatrie (AAP), ktorá pred nedávnom práve konečne zaviedla 6 mesiacov výlučného dojčenia. Kanadská organizácia zaoberajúca sa pediatriou pred pár mesiacmi vydala nové odporúčania, ktoré odporúčajú 6 mesiacov výlučného dojčenia. A mohli by sme pokračovať.

Ako je to teda z hľadiska imunológie a alergológie:

1. Pre zavádzanie príkrmov je dôležité, aby boli zavádzané pod "ochranou" dojčenia, teda v čase, keď je dieťatko ešte dojčené. Oveľa dôležitejšie ako presný čas je dojčenie. Materské mlieko má v sebe faktory, ktoré vystielajú sliznicu čreva a tým chránia tráviaci trakt počas zavádzania príkrmov. Ale keďže o dojčení sa často uvažuje, len ako o niečom, čo sa deje prvých šesť mesiacov života dieťaťa, tak sa aj s príkrmami začalo ponáhľať. Dojčené deti majú čas. Obzvlášť výlučne dojčené deti, ktorých dojčenie pokračuje mnoho mnoho mesiacov či rokov po tom, čo dosiahnu vek 6 mesiacov.  A dojčenie ich chráni, buduje ich imunitu. 

2. Dojčenie robí presne to, čo sa snažia propagátori "imunologického okna" dosiahnuť - teda vďaka matkinej strave sa dojčené dieťa pripravuje na jedenie toho, čo počas dojčenia konzumuje matka a čo bude v rámci rodinnej stravy konzumovať aj ono. Materské mlieko však zároveň obsahuje aj látky na to, aby sa s rodinným jedlom tráviaci trakt dieťaťa nielen zoznámil, ale aby tieto potraviny aj bez problémov prijal.

3. Situácia je iná pri nedojčených deťoch či deťoch, ktoré sú dojčené len čiastočne - pri nich má zmysel čo najskôr po 4. mesiaci začať odstraňovať pitie umelého mlieka a začať ho nahrádzať jedlom, ideálne ešte počas dojčenia. V prípade umelého mlieka je začať podávať čerstvé normálne jedlo po 4. mesiaci lepšie ako sušené kravské mlieko s umelými vitamínmi (čo je definícia umelého mlieka) - jedlo sa má v takomto prípade zavádzať tak, aby po 6. mesiaci už žiadne dieťa (či už predtým umelo živené alebo čiastočne dojčené) nemuselo piť umelé mlieko.

4. Kedy má teda výlučne dojčené dobre priberajúce dieťa začať s príkrmami? Vtedy, keď prejaví o jedlo záujem a keď sa skombinujú a začnú prejavovať jeho znaky pripravenosti na jedlo - schopnosť dať si ruku do úst, sledovanie toho, ako jedia dospelí, snaha zobrať si niečo z taniera. Keď si dieťa zoberie niečo z taniera dospelého počas jedenia a dá si to do úst, je pripravené na príkrmy. A samotný jeho vek nie je rozhodujúci. Je to niekedy približne okolo 6. mesiaca, je to rozličné pre rozličné deti a aj vtedy ide primárne o ochutnávanie, zoznamovanie sa s jedlom, hranie sa s jedlom, skúšanie nových chutí a konzistencií. A to bez nútenia a snahy, aby dieťa zjedlo určité vopred stanovené množstvo jedla. Ak dieťatko má znaky pripravenosti na príkrmy v 5 mesiacoch a 2 týždňoch, tak môže príkrmy dostať v tomto veku, ak je to v 6 mesiacoch a 2 týždňoch, tak má príkrmy dostať vtedy. Je to podobné ako s tým, kedy dieťa začne chodiť. Je to približne okolo 1 roka, ale rozpätie je pomerne široké a žiadne dieťa nie je dobré nútiť do chodenia skôr alebo neskôr, ako je pripravené. Normálne zdravé dieťa dosiahne míľniky ako príkrmy či chodenie v čase, ktorý je jemu vlastný. Normálne zdravé dieťa sa príkrmov začne dožadovať.

5. Keď je dieťa výlučne dojčené, je dosiahnutie míľnika približne 6 mesiacov výlučného dojčenia dôležité, pretože existuje množstvo štúdií, ktoré podporujú to, že výlučné dojčenie do 6 mesiacov je ochranou pre mnohé aspekty zdravia dieťaťa. Na zdravie dieťaťa sa treba pozerať komplexne -ochrana pred alergiami je len jeden aspekt zdravia dieťaťa, výlučné dojčenie do 6 mesiacov je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dôležité pre ochranu pred množstvom ochorení a výlučné dojčenie do 6 mesiacov neohrozuje ochranu bábätka pred alergiami. Nemožno na tento jediný aspekt zužovať všetko, čo sa okolo dojčenia a príkrmov deje. Ostatné aspekty zdravia sú taktiež podstatné - a pre ne je 6 mesiacov výlučného dojčenia dôležitých.

6. Neexistuje dôkaz, ktoré by ukazovali na to, že by výlučne dojčené deti do 6 mesiacov boli na tom z hľadiska alergií horšie, ako keby sa im príkrmy dávali skôr. Najväčším problémov štúdií, ktoré sa použili na vytvorenie myšlienky "imunologického okna", nezahŕňajú dostatočné údaje o tom, či deti dostali umelé mlieko v prvých dňoch po pôrode, či boli skutočne 6 mesiacov výlučne dojčené (a "plné dojčenie" či "čiastočné dojčenie" (v zmysle "takmer vždy dojčené, niekedy trochu umelého mlieka" nie je to isté ako "výlučné dojčenie"). Príklad jednej z najnovších metaanalýz a prehľadov literatúry, ktorá hovorí, že faktory, ktoré ovplyvňujú vznik alergií, nie je jednoduché identifikovať: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24205824/

7. Propagácia "imunologického okna" predstavuje odignorovanie všetkých odporúčaní rozličných organizácií, ktoré sa zdravím zaoberajú, zároveň je ohrozením mnohoročnej práce v oblasti verejného zdravia, ktorá postupne vniesla myšlienku 6 mesiacov výlučného dojčenia ako niečoho, čo je želateľné a dôležité pre zdravie detí, a zároveň predstavuje neopodstatnený experiment na bábätkách, ktorý nikdy doteraz nebol odskúšaný.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako casto dojcit