Šanca na otehotnenie počas dojčenia

Andrea    14.11.2017, 16:57

Dobrý deň mám 10 mesčnú dcerku ktorú dojčím na požiadanie.Ale veľmi túžime po dalšom dieťatku.Nakoľko mám 39 rokov a na prvé tehotenstvo sme čakali 5 rokov tak chceme čím skôr dalšie.Menštruáciu mam už od 4 mesiace.Myslíte,že môže dojčenie negatívne ovplivniť ovuláciu?Dakujem za odpoveď.S pozdravom Andrea Hančáková.

Milá Andrea,

podobnú otázku sme nedávno zodpovedali v našej poradni, preto vás prosíme prečítajte si túto odpoveď:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6250

ešte k tomu navyše s dodatkom, že v tej otázke išlo o 1,5-ročné dieťa, ale vaše bábätko má ešte len 10 mesiacov a odstavenie alebo zníženie počtu dojčení môže predstavovať aj problém toho, ako by ste dieťatko chceli kŕmiť tuhou stravou, pretože dieťa v tomto veku má byť prakticky takmer výlučne dojčené a materské mlieko má predstavovať takmer 100 % z jeho stravy.

Upozorňujeme vás najmä na poslednú časť tej odpovede:

Ak máte podozrenie, že môžete mať problémy s plodnosťou, napr. preto, že už pred prvým tehotenstvom nebolo pre vás jednoduché otehotnieť alebo udržať tehotenstvo, potom riešením nie je odstaviť dieťatko, ktoré je vo veku, keď dojčenie ešte významne potrebuje, ale začať už teraz sledovať svoj menštruačný cyklus pre zistenie rôznych biomarkerov, ktoré môžu poukazovať na možné príčiny zníženej plodnosti, aby ste ich čo najskôr mohli začať riešiť v súlade s vašim telom a prirodzeným cyklom (viac sa dozviete www.plodar.sk). Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Šanca na otehotnenie počas dojčenia