Nizka porodna hmotnost a dokrmovanie

Barbora    20.12.2017, 18:57

Dobry den,vcera som porodila synceka v termine s hm. 2670g. Novorodenecka sestra mi tvrdi, ze je potrebne dokrmovat aby velmi neschudlo. Samozrejme sa mi to nezda. Mam pravdu ak si myslim, ze staci stale prikladat podla potreby? Hrozi vacsia strata hmotnosti, kym sa zacne tvorit viac mliecka? Dakujem za vasu radu. Barbor

Milá Barbora,

matkám sa tvorí materské mlieko najneskôr od 16 týždňa tehotenstva. To znamená, že každá matka, aj tá, ktorej bábätko sa narodí skutočne veľmi predčasne, má po pôrode mlieko. A je možné, aby sa jej tvorilo dostatok mlieka. A bábätko, ktoré na prsníku získava dostatok mlieka, bude priberať. Čisto na základe dôvodu predčasného pôrodu nie je potrebné bábätko dokrmovať. Často sa matky predčasne narodených detí dozvedajú, že musia najskôr naučiť dieťa piť z fľaše a až potom je možné ho začať dojčiť. Ani to nie je pravda. Rovnako môže byť pre vás dôležitá informácia o tzv. fortifikátoroch:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5198

Zároveň však nestačí „len“ dojčiť bábätko podľa jeho potrieb. Pre to, aby bábätko nechudlo, je kľúčové, aby skutočne získavalo materské mlieko z prsníka a aby ho získavalo dostatok. Toto však neplatí o nič viac pre vaše bábätko, ako aj pre všetky ostatné bábätká, aj tie narodené v termíne. Preto, ak chcete mať istotu, že vaše bábätko získava dostatok mlieka, trávte s ním teraz čo najviac času v tesnom fyzickom kontakte, ideálne v kontakte koža na kožu a pri prvých náznakoch precitania mu skúste pomôcť získať čo najviac mlieka úpravou polohy a prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Rozlíšiť pitie a satie bez pitia vás môže naučiť aj poradkyňa pri dojčení a tiež vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je možné buď sa skontaktovať s poradkyňou, ktorá by prišla za vami priamo do pôrodnice alebo vám odporúčame s ňou byť v kontakte aspoň telefonicky a prípadne jej môžete nahrať video dojčenia a skonzultovať pitie bábätka aspoň na diaľku. Svoju poradkyňu nájdete v tomto zozname:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Osobné stretnutie s poradkyňou je účinnejšie, pretože veľa môže zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nizka porodna hmotnost a dokrmovanie