AD Elicea a kojení

Ali    23.02.2018, 08:51

Dobrý den, přečetla jsem si všechny uvedené příspěvky na téma antidepresiva a kojení. Povětšinou schvalujete kojení s AD. Kde berete jistotu, ze je to bezpečné a máte zpětnou vazbu takto léčených matek, které kojily své děti a bez následků? Záleží přece i na dávce antidepresiva. Navíc spoustu odborníků kojení s AD spíše nedoporučuje. V mém případě dávka nepřesahuje 10mg/den. Užíváno takto nyní v tehotenstvi - 8 měs. Děkuji za odpověď. Přeji ať se daří :-) a.

Milá Ali,

lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Skutočný dôvod, pre ktorý sa matky dozvedia, že dojčiť nemajú, je to, nakoľko skutočne považujeme dojčenie za dôležité. Vezmite si vašu situáciu – teraz ste tehotná a bez váhania pokračujete v užívaní lieku, ktorý potrebujete. A to napriek tomu, že v tehotenstve sa bábätko stretáva s omnoho väčšou dávkou lieku, než sa to bude diať pri dojčení (kedy pôjde o stopové množstvá) a napriek tomu, že sa s nimi stretáva v čase, kedy je omnoho zraniteľnejšie, kedy sa vyvíjajú jeho orgány a tieto lieky majú potenciálne vážne účinky. Je však dôležité, aby tehotenstvo pokračovalo ďalej a rovnako je dôležité, aby ste sa popri tehotenstve liečili. A rovnaká logika platí pre dojčenie. Je dôležité, aby dojčenie pokračovalo, okrem iného napríklad aj pre to, aký významný ochranný účinok má dojčenie na prevenciu podobnej diagnózy u vášho dieťaťa v jeho dospelosti a preto je dôležité, aby ste mohli po pôrode pokračovať v liečbe aj počas dojčenia. Pre bližšie vysvetlenie si prečítajte aj túto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > AD Elicea a kojení