Bolesti bruška

Tatiana    23.02.2018, 09:07

Dobry deň. Potrebovala by som poradiť. Mám chlapčeka, ktory bude mať v sobotu 3 mesiace a je výlučne kojeny a kojim na vyžiadanie, prakticky si zomna spravil cumlík a takto zvykneme aj zaspávať. Bolesti bradaviek, prsníka nemam. Od začiatku nás trápia bolesti bruška, avšak zabrali nám nejaké lieky ako napr. Babycalm, infacol, coliprev a pod. avšak všetko iba na určitý čas. Keď už bolo veľmi zle tak pomohla rektalna rurka. Niekedy sme ju nemuseli dávať aj týždeň, niekedy 2-3 dní po sebe ale pomohla. Cely čas sa ale puči čo sa snaží vyprdkat ale nejde mu to, resp. mu to ide tazko. Taktiez si dáva ručičky do pusy a dalsienkami si ich niekedy hryzie tak, že mu hanky sčervenauj. Avšak posledné 2 týždne je to o dosť horšie, rúrku musíme dávať každý deň, a posledné 3 dní dokonca 2x do dňa. Malý sa puči a zlosti a nejde mu to samému. Včera ráno sa mi aj vykakal, avšak už o 13 tej mal zase záchvaty placu a kŕče a musela som mu dávať rúrku, avšak aj po tom ako z neho toho vyšlo celkom dost sa stále pucil a večer už zas mal záchvaty placu. Takto je to posledné 3 dní. Dávam si aj pozor na to čo jem. Stolica mi tiež robí starosti.. už dlhšiu dobu je zelená, zelenozlta a hlienovita. Keď dávame rúrku tak niekdy z neho doslova vytečie a niekedy ide veľmi ťažko, ale stále je výrazne hlienovita. Už som z toho nestastna, hlavne tieto posledné 2 týždne kedy je to už takéto zle. Vopred vám veľmi pekne ďakujem za radu

Milá Tatiana,

vašu situáciu nie je jednoduché vyhodnotiť prostredníctvom internetu a preto vám odporúčame obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste dostali konkrétne na mieru šité odporúčania k vašej situácii. Vo všeobecnosti sa často za bolesťou bruška skrýva nespokojnosť bábätka, ktorá pramení z iných príčin. Či to tak je u vás, je potrebné odlíšiť v osobnom kontakte. Jeden z dôležitých faktorov je vyhodnotiť, ako vyzerá dojčenie vášho bábätka, jeho pitie a správanie sa na prsníku pri dojčení. Ak sa stolica vášho bábätka zmenila na zelenú a hlienovitú, častou príčinou býva práve znížený príjem mlieka. Niekedy býva prejavom zníženého príjmu mlieka zo strany bábätka aj jeho potreba byť neustále na prsníku. Preto v prvom rade potrebujete s poradkyňou vyhodnotiť pitie bábätka a jeho správanie pri dojčení. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by sa ukázalo, že je potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Prirastená podjazyková uzdička býva okrem toho tiež častou príčinou výraznej nespokojnosti bábätka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Spoločne s poradkyňou bude kľúčové prejsť oblasť spánku a zaspávania dieťaťka. Často príčinou nespokojnosti býva potreba dieťaťa zaspať a dostať sa do stavu pohody, v ktorej zaspí. Poradkyňa s vami prejde, akým spôsobom túto situáciu riešiť a ako pomáhať bábätku zaspávať a hlavne udržať sa v spánku.

Až na výnimky strava matky neovplyvňuje správanie a plač bábätka, hoci niekedy niektoré matky skutočne zistia, že niektorá potravina spôsobuje bábätku problémy - často je to napríklad konzumácia kravského mlieka. Jediný dôvod na vylúčenie nejakej potraviny by mohlo byť, ak by matke daná potravina nerobila dobre alebo ak by bol na to iný konkrétny dôvod. Paušálne vylúčenie potravín je nevhodné a nežiaduce. Strava je nepravdepodobnou príčinou plaču bábätka. Vynechajte naozaj len tie potraviny, o ktorých sa opakovane presvedčíte, že dieťaťu robia problémy.  Píšete, že ste obmedzili svoj jedálniček a situácia sa nezlepšila, naopak sa zhoršuje. Vaša strava teda zjavne s týmito prejavmi bábätka nesúvisí a môžete sa vrátiť k tomu, čo by ste bežne jedli.

Stretnutie s poradkyňou vám odporúčame aj preto, aby ste mohli nájsť čo najskôr skutočnú príčinu a mohli tak prestať používať rektálnu rúrku. Rektálna rúrka či lieky totiž v tejto situácii nie sú dobrý nápad. Pretože zvlášť pri dojčenom bábätku, ktoré nemá prečo mať zápchu, sa často rektálna rúrka používa v situáciách, keď bábätko v skutočnosti trápia iné príčiny. "Pučenie" a „stonanie“ nemusí súvisieť s "problémom s kakaním", hoci sa zdá, že použitie rektálnej rúrky pomohlo, môže ísť buď o niečo, čo súvisí s dojčením (a preto by stálo za to skontrolovať dojčenie a pitie), môže ísť tiež o signál na vyprázdňovanie (cikanie či kakanie). Samotný fakt, že bábätko tlačí, ale nič mu nejde, neznamená, že s tým treba niečo robiť - niekedy toto môže byť len znak na to, že sa chce vykakať a pomáha napríklad, ak ho rozbalíte z plienočky a podržíte ho v klbôčku napríklad nad umývadlom. Špeciálne, ak sa v tejto situácii začne používať teplomer či rektálna rúrka, prináša to so sebou riziko, že bábätko začne mať problém s vyprázdňovaním, ktorý sa väčšinou ešte zhorší po tom, čo sa začnú zavádzať príkrmy, prečítajte si napríklad túto otázku a odpoveď z našej poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3654

Prečítajte si aj tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolesti bruška