Zle prisatie koli cumliku

Dominika    28.02.2018, 18:31

Pekny den...mam dcerku ma 5 tyzdnov....naucila som ju pekne sa prisat,neustale to mam v pamati ako ma to tesilo...potom som spravila chybu a dala jej cumlik.Kt.vsetko pokazil.Zle sa prisava,pije strasne vela vzduchu,kt.ju potom cely den trapi,lebo aj ked dva krat odrgne, stale jej tam nejaky ostane.A ked place tak aj tak ten cumel nema zmysel...lebo skor ho ma len asi tak aby vyzdrzala dlhsie sama a ja som si stihla daco spravit.Dcerka je len dojcena, a nesmierne mi zalezi aby to tak ostalo...moja otazka znie,ci tym,ze jej cumel uz viac nedam mozem zvratit to zle prisavanie a naucit ju to znova a ci zabudne na styl cucania ako pri cumliku.Alebo ako sa da to prisatie zlepsit...a ci to proste vobec pojde.ak ten cumel ostranim.Dakujem velmi pekne za odpoved.

Milá Dominika,

vaše rozhodnutie prestať používať cumlík je správne a v tejto oblasti sa dá veľa urobiť pre to, aby sa dojčenie znova zlepšilo, odstránenie používania cumlíka je dôležitý krok a ešte existujú spôsoby, ako zlepšiť dojčenie, ak ho medzičasom používanie cumlíka zhoršilo. Dokonca existujú stratégie, ako sa budete môcť venovať svojim povinnostiam alebo záľubám takým spôsobom, aby ste pri tom nemuseli použiť cumlík a aby ste nemuseli dosiahnuť, že dcérka „vydrží sama“.

V tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ak by to bolo potrebné, bude dôležité urobiť spoločne s poradkyňou tieto kroky pre zlepšenie dojčenia:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať problémy s dojčením.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

3) Spoločne s poradkyňou prejdete aj to, či a v akej miere teraz používate cumlík a prejdete spoločne situácie, v ktorých teraz cumlík používate, aby ste sa pokúsili nájsť iné spôsoby riešenia týchto situácií. Prečítajte si niekoľko tipov v tejto odpovedi z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6625

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.Prečítajte si aj túto odpoveď z poradne, pretože nosenie môže byť spôsob, ako dosiahnuť, aby ste nemuseli používať cumlík a pritom mali pri starostlivosti o bábätko voľné ruky:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4028Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zle prisatie koli cumliku