Tvorba mlieka

Eva    07.03.2018, 08:42

Dobrý deň, prosím vás, je možné ze po dvoch hodinách od predošlého kojenia ešte nie je dosť utvoreného mlieka? Respektíve keď bábätko ťahá ale nepije lebo mu tzv "nejde"? Za ako dlho je teda možné opäť bábätko nakŕmiť z toho istého prsníka dostatočne? Existuje na to nejaká doba, lebo mne sa zdá ze to nejde úplne vždy "naplno". Ďakujem

Milá Eva,

vo vašej otázke nie je dosť detailov na to, aby sme vám vedeli poskytnúť odpoveď. Na vašu otázku je možné odpovedať filozoficky, materské mlieko sa totiž nedotvára medzi dojčeniami, ono sa tvorí priamo v čase, kedy je dieťa prisaté k prsníku. Preto pre dojčenie je dôležité správne prisatie bábätka, aby sa dostatočne stimulovala tvorba a vypudzovanie mlieka z prsníka a potom dojčenie podľa potrieb bábätka, aby sa zabezpečilo dostatočne časté prisávanie bábätka k prsníku. K tomu sme vám písalia viac pred mesiacom v tejto odpovedi:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6536

Takže nemusíte čakať medzi dojčeniami na určitý interval, po ktorom je prsník „plný“ a potom sa bábätko dostatočne napije. Stačí bábätko nechať prisávať sa so správnym prisatím tak často, ako to potrebuje. Z tejto informácie však nevyplýva vôbec nič pre vás prakticky, pretože vy zjavne riešite nejaký konkrétny problém s dojčením, kvôli ktorému rozmýšľate nad týmito otázkami a keďže ste nepopísali vek bábätka, ako vyzerá jeho dojčenie a jeho správanie pri dojčení, či nad čím uvažujete, je nemožné vyhodnotiť túto situáciu cez internet. Je však zrejmé, že máte otázky, na ktoré potrebujete získať odpoveď a ak je to tak, potom vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože ak máte podozrenie, že vaše bábätko nezískava dostatok mlieka, potom môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Správne prisatie je totiž kľúčové k tomu, aby bábätko dostatočne stimulovalo prsník matky k tvorbe a vypudzovaniu mlieka počas dojčenia. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Vďaka vyhodnoteniu pitia budete lepšie rozumieť tomu, čo sa vlastne deje a aké kroky treba urobiť, ak skutočne bábätko nezískava dostatok mlieka. V situácii, kedy bábätko nezískava na prsníku dostatok mlieka, vo všeobecnosti odporúčame v kontakte s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tvorba mlieka