Asi laktacna kriza

zuzana    01.11.2012, 16:35

dobry den moj malicky ma 15mesiacov,pije moje mliecko ale to iba odsavam lebo od 2tt sa vobec neprisava.Na prsniku strasne nervacil a odtahoval sa.a moj problem je v tom do teraz som za den odsala aj 2l mliecka ale uz treti den mam riadny ubytok mlieka co som doteraz nemala.Pijem caje na podporu tvorby mlieka a beriem aj hemopatika.Pijem strasne vela tekutin a jem a odsavam aj kazdu hodinku sice len po 50ml ale nevadi.Doteraz som za 3hodinky odsala aj 150ml a teraz len necelu 100ml.Moze to byt laktacna kriza?Ak ano ako dlho este potrva?

Milá Zuzana,

takáto situácia nie je laktačná kríza (čo samo o sebe nie je termín, ktorý popisuje to, čo si ľudia myslia, že by mal popisovať). Ide o zníženie množstva odsávaného mlieka. Otázka je, prečo sa množstvo znížilo.  Medzi dôvody môže patriť napríklad toto:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=611

Urobte tieto kroky:

1) Skontrolujte odsávačku, či problém nie je v nej - po 15 mesiacoch odsávania sa mohlo s odsávačkou stať niečo, čo spôsobuje, že neodsáva dostatočne dobre.

2) Ďalej môžete skúsiť po odsávaní odsávačkou doodstriekať mlieko ručne, niektoré ženy takto získajú ešte pomerne veľké množstvo mlieka.

3) Skontrolujte, či ste nezačali užívať nejaké lieky, ktoré spôsobujú zníženie tvorby mlieka - hormonálna antikoncepcia (aj vnútromaternicové teliesko s obsahom hormónov), antihistaminiká, niektoré lieky proti kašľu, ktoré obsahujú pseudoefedrín, niektoré ďalšie lieky.

4) Ďalšia vec je zvážiť, či potrebujete odsávať také veľké množstvo mlieka - 2l za deň je skutočne veľa a ak chcete, samozrejme, že to môžete robiť aj naďalej, ale 2l nemusia byť váš cieľ.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Asi laktacna kriza