Dojcenie a operacia zlcnika

Livia    20.06.2018, 14:38

Dobry den.Dnes mi na sone zistili,ze z zlcnika mam kamenolom.:( Vraj sa to po tehotenstve stava casto.Dostala som ziadanku na chirurgiu.Vraj sa to riesi laparoskopicky - vyoperuju zlcnik.Chirurg ma este nevidel..Budem musiet byt asi tri dni v nemocnici.Syn ma 22 mes. a je dojceny.Uspavam ho dojcenim.Neviem si predstavit,ako zvladnut taketo odlucenie,popr.ako k tomu pristupovat.Dakujem vopred za radu.

Milá Lívia,

vo vašej situácii nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli riešiť svoj zdravotný stav popri dojčení.

1. Môžete absolvovať operáciu v celkovej anestéze – ak by ste potrebovali k tejto téme viac informácií, prečítajte si túto odpoveď:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3566

Po operácii môžete a máte právo pokračovať v dojčení. Dojčenie je dôležité pre zdravie matky a dojčeného dieťaťa. Kto iný ako zdravotníci by mali podporovať dojčenie, ako základný kameň pre prevenciu zdravia.

2. Preskúmajte možnosť toho, či nie je vaše ochorenie možné liečiť v rámci jednodňovej chirurgie. Hľadajte rozličné nemocnice, ambulancie podľa vášho konkrétneho prípadu.

3. Nehovoriac o tom, že ak je hospitalizácia skutočne nutná, žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu.

4. Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň. Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho. Preskúmajte možnosti, či by nebolo napr. možné, aby ak musíte na operáciu ísť do iného mesta, nebolo možné, aby na ten týždeň nebolo vaše bábätko ubytované spolu s opatrujúcou osobou v meste, kde je nemocnica.

5. Ale aj keby vám dieťatko nikto nenosil, samotný fakt, že sa vám bude v prsníkoch hromadiť mlieko, neznamená, že vám hrozí zápal prsníka. Takto zápal prsníka nevzniká. A samozrejme, že po príchode z nemocnice môžete synčeka ďalej dojčiť, aj keby ste potrebovali užívať lieky proti bolesti, prípadne iné lieky. Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času so synčekom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bol synček znova ochotný sa prisávať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a operacia zlcnika