Prechod na pevnu stravu

martina    18.01.2013, 09:59

ahojte! v dojceni idem podla mamily a teda svoje dieta od narodenia dojcim na poziadanie. teraz ma 9 mesiacov a su to uz tri mesiace, co sa pomaly pokusam zaviest aj prikrmy. Musim vsak povedat, ze velmi neuspesne. Dcerka nikdy nejaky velky zaujem o jedlo nejavila, zato kojit by sa chcela stale, prsnik nikdy neodmietne, je na nom velmi spokojna. Sluzi jej na vsetko - dojci sa velmi casto, na nom zaspava, tesuje sa ked sa buchne ci pre nieco ine place a pod. Ja tiez rada dojcim, takze dojcenie je pre nas velmi prijemne. S pevnou stravou sme zacinali velmi pomaly a vela dni sme aj pevnu stravu vynechavali, hlavne kym este nemala zubok. Postupne som zaviedla tri prikrmy denne - zeleninovo-masity, ovocny a kasu. Co ma trapi, je ze dcerka zje ledva par lyziciek, takze varim v minimalnych mnozstvach a este aj to ostava. Problem je, ze netusim ked je hladna. Koji sa totiz velmi casto, ziadne 5-6x denne, niekedy si len tak cucka, niekedy riadne pije. Tazko sa podla toho dopasuje prikrm - snazim sa cca. po kojeni o polhodinku ci hodinku po kojeni. Ked je totiz nespokojnejsia,nervoznejsia tak vacsinou ide na prsnik a tam sa naje a potom uz ju ine nezaujima. Ked jej dam jedlo po dlhom case po poslednom kojeni, kedy uz cakam, ze je urcite hladna, zje trosku a doplni to mlieckom. druha otazka je kratsia. postupne pri prikrmoch jej podavam vodu z obycajneho poharika s naustkom a niekedy uz bez naustku. napriek tomu mam pocit, ze to este bude strasne dlho trvat, ked sa nauci normalne pit bez poliatia sa. kedy to asi bude? bolo by take zle jej dat nejaky z tych modernych poharikov, kde by toho menej rozliala?

Milá Martina,

to, čo popisujete, je úplne normálne a správne zavádzanie príkrmov, postupujete podľa dcérkiných potrieb, zavádzanie príkrmov je obdobie, v ktorom sa bábätko postupne učí jesť. Vaše otázky zodpovedajú tieto odpovede z našej poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=111

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=349

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=108

K vašej otázke podávania tekutín si prosím prečítajte tieto odpovede z poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=375

Dostatočný príjem tekutín môžete sledovať podľa farby moču, ktorý by v ideálnom prípade mal byť bezfarebný - čím viac žltý alebo tmavožltý, tým je hydratácia horšia.

To, že dcérka používa prsník „na všetko“, je úplne normálne a prirodzené.  Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť a pod. To, že ju priložíte na prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia plne využívate. Dojčenie vám tak pomáha pri riešení situácií, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Bábätko mnohé situácie navyše ani nedokáže inak riešiť, tú schopnosť si vyvinie neskôr. Zatiaľ má tú istotu, že dojčenie mu pomôže vždy, keď sa niečo deje. Kým bolo bábätko v maternici, tá mu poskytovala všetky tieto funkcie, teraz tieto funkcie prebral váš prsník a vaša náruč. Vďaka tomu mu nahrádzate prostredie maternice a umožňujete mu ten správny vývin. Toto sa postupne bude meniť, vaša dcérka vyrastie a prirodzene ho začnú zaujímať mnohé iné veci, prirodzene si nájde spôsoby, ako sa upokojiť a ako vnímať veci, a to všetko vďaka istote, ktorú teraz nadobudol pri dojčení. Dojčenie jej dá základ na to, aby neskôr v živote mohla byť nezávislá a samostatná, lebo sa bude mať o čo emocionálne oprieť. Budú to tie krásne chvíle, ktoré strávila pri dojčení a ktoré jej dali nesmierne množstvo lásky a porozumenia pre jej ťažkosti.

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prechod na pevnu stravu