Dojčím a žijem aktívne

Byť matkou v našej spoločnosti nie je vždy jednoduché. Väčšina matiek trávi veľkú časť dňa sama s niekym, kto ešte "nevie po slovensky" a neustále niečo potrebuje. Stále dojčia, uspávajú, varia, upratujú. Mnohé ženy neustále odsúvajú svoje potreby do úzadia. Mnohé matky sa cítia vyčerpane a nespokojne. Majú chuť sa vrátiť k slobodnému životu. Ísť večer von, stretnúť sa s kamarátkami, dať si pohár vína. Vedeli ste, že toto ide aj popri dojčení? Aj preto sa Svetový aj Európsky týždeň dojčenia v roku 2016 zameriava na heslo: Dojčenie nám uľahčuje život. Pretože dojčenie sa dá využiť, aby vám pomáhalo žiť aktívne a byť spokojnejšia.

Anička Strike, tanečníčka, textilná dizajnérka a manželka tanečníka Laciho Strika, povedala v rozhovore pre o. z. MAMILA: "Sú situácie, keď dojčenie lezie na nervy, lebo starostlivosť o dieťa lezie niekedy na nervy. Napriek tomu sa to dá všetko vydržať, rovnako ako sa dá vydržať všetko v starostlivosti o dieťa – aj v iných oblasti ach je niekedy super deň a niekedy deň-blbec. Boli aj situácie, keď som bola nervózna a už som syna Danka prosila, nech mi dá pokoj, ale teraz keď sa na to pozerám s odstupom času, pripadá mi to, ako keby sa narodil včera, ako keby tie tri roky prešli v priebehu krátkeho času a teraz vidím, že to všetko má zmysel vydržať.  Už viem, že niekedy je dojčenie krásne a romantické a niekedy je to o tom, že človek je upotený, decko „nacucnuté“, funí a stále sa nechce „odcucnúť“."

Materstvo môže byť jedným z najkrajších období života ženy. Uľahčite si dojčením život a žite aktívne.

Využite čas, kedy bábätko spokojne ležká pri prsníku

  • aby ste dohnali zameškaný spánok
 
  • aby ste si niečo dobré prečítali
  • aby mohol život pokračovať aj po tom, čo sa stanete matkou a vy ste mohli s bábätkom ísť na romantickú prechádzku s partnerom alebo na rodinnú oslavu alebo výlet
 

Vďaka dojčeniu nemusíte odkladať strenutia s priateľkami

 

Noste svoje bábätko v šatke alebo nosiči aj počas dojčenia. S voľnými rukami zrazu získate more času pre iné aktivity. Dojčenie vám uľahčí aj starostlivosť o staršie dieťa či domácnosť.

 

Dojčenie vám pomôže aj s nočnou starostlivosťou o bábätko.

 

S dojčeným bábätkom sa dostanete takmer všade, kam potrebujete ísť. Môžete tak naďalej žiť a pritom udržiavať vzťah so svojim dieťatkom.

Na to, aby dojčenie zjednodušovalo starostlivosť o vaše bábätko a pomáhalo vám, je dôležité urobiť kroky pre prevenciu problémov s dojčením. Vaša poradkyňa pri dojčení vám môže pomôcť v prípade rôznych problémov s dojčením.

Neobmedzujte sa kvôli dojčeniu

Aby bolo pre vás dojčenie jednoduché, je tiež dobré vedieť, že nie je potrebné sa obmedzovať tak, ako sa to často nesprávne dozvedáte. Popri dojčení naozaj môžete:

Ohľadne častých rád, čo sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie matky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa ženám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať ženám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé ženy znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak matky prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.

A dojčite mimo domu

Len tak sa postupne stane dojčenie znova normou. Len tak pomôžete ostatným ženám, aby ich vstup do dojčenia bol jednoduchší, aby im dojčenie hneď od začiatku bolo pomocníkom pre starostlivosť o bábätko a aby dostávali matky podporu a pomoc pri dojčení, ktorú tak veľmi potrebujú.

Mamila.sk > Články o dojčení > Dojčím a žijem aktívne