Percentuálna strata hmotnosti novorodenca v prvých dňoch po pôrode

Dr. Jack Newman

V mnohých nemocniciach sa na posúdenie úspešnosti dojčenia v prvých dňoch po pôrode používa strata hmotnosti bábätka, ktorá by nemala presiahnuť 10 %. V skutočnosti je toto kritérium neobjektívne a veľmi často vedie k zbytočnému dokrmovaniu dieťaťa z fľaše. Matke ani bábätku sa pritom nedostáva žiadnej pomoci pri úspešnom zvládnutí dojčenia. Tu je niekoľko dôvodov, pre ktoré posudzovanie situácie podľa vypočítaného percenta straty hmotnosti, nedáva zmysel:

1. Prevažná väčšina žien dostáva pri pôrode veľké množstvo infúznych roztokov. Niektoré z nich sa dostanú ešte pred narodením aj do tela bábätka, ktoré sa narodí „s príliš veľkým množstvom vody v tele“ alebo „s príliš vysokou hmotnosťou“. Bábätko bezprostredne po pôrode tieto tekutiny vylúči a vráti sa do stavu „normálnej“ hydratácie. Teda nestráca svoju „skutočnú“ hmotnosť. Preto je nevhodné posudzovať úspešnosť dojčenia a rozhodovať o podávaní umelej výživy iba podľa hmotnosti bábätka.

2. Každá váha váži inak. Poznáme prípady, keď dve váhy odvážili rovnaké bábätko s rozdielom 400 g iba v niekoľkominútovom časovom odstupe. Väčšina váh nevykazuje až taký veľký rozdiel, ale stalo sa, že dve úplne rovnaké váhy od jedného výrobcu odvážili rovnaké dieťatko s rozdielom 85 gramov. A takéto prípady nemusia byť ojedinelé. Osemdesiatpäť gramov predstavuje pre trojkilové dieťa skoro 3 % hmotnosti, takže dieťa môže stratiť 3 % iba pre váhu, na ktorej ho vážia. Je zrejmé, že väčšina detí sa bezprostredne po narodení váži na inej váhe ako potom neskôr.

3. Často sa vyskytne chyba v odčítaní alebo pri zaznamenávaní hmotnosti. Podľa dokumentácie vážilo isté bábätko pri narodení 2,58 kg a päť hodín po pôrode to bolo už 3,1 kg. Za normálnych okolností sa deti nevážia každých päť hodín, ale už napohľad: „To bábätko nemohlo vážiť iba 2,58 kg.“ Ale čo ak by sa hmotnosť zaznamenala opačne? Pokles z 3,1 kg bezprostredne po pôrode na 2,58 kg do druhého dňa predstavuje stratu 17 %.

4. Napriek tomu existuje aj možnosť, že dieťa nedostáva z prsníka dostatok mlieka. Keď matky pri pôrode a tesne po ňom príjmu priveľa tekutín, často zadržiavajú v tele veľké množstvá vody. Opúchajú im nielen nohy a prsty, ale aj bradavky a dvorce na prsníku. Preto sa dieťatko ťažko prisáva a nedostáva všetko mlieko, ktoré je preňho pripravené. Lenže ani vtedy sa dieťatko nemusí okamžite dokrmovať. V prvom rade potrebuje pomoc, aby sa mohlo dobre prisať. To si vyžaduje výdatnú pomoc nemocničného personálu a pôrodných asistentiek. Tá môže zahŕňať zmäkčovania bradaviek a dvorcov pomocou kvetinkovej masáže. Takto sa dieťatko dokáže hlboko, asymetricky prisať a dostane sa k mlieku z prsníka. 

Nanešťastie, v mnohých nemocniciach zareagujú tak, že bábätku hneď odporučia fľašu s umelým mliekom. A to naozaj nepomáha zlepšiť prisávanie.

Mamila.sk > Pre zdravotníkov > Materiály > Percentuálna strata hmotnosti novorodenca v prvých dňoch po pôrode