Odmítání kojení

Karolína    15.06.2023, 16:57

Dobrý den, dceři bude 9 měsíců, poslední 2 dny mi odmítá kojení přes den, vždy odkloní hlavu, nebo mě jen kousne. Nejspíše jí rostou horní zuby. Přes den pije z láhve pitkem vodu a používá dudlík, obojí už delší dobu. V noci se kojí normálně. Nerada bych s kojením skončila tak brzy. Myslíte, že to má spojitost se zuby a bude to dobrý? Děkuji za odpověď

Milá Karolíno,

ak bábätko odmieta dojčenie a správa sa tak, ako popisujete, najčastejšie sa to deje v reakcii na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Odporúčame vám toto správanie vyhodnotiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou vyhodnotíte toto správanie v kontexte toho, ako vyzerá pitie bábätka a či bábätko reaguje na tok mlieka. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli. Ak sa takéto správanie vyskytne pri väčšom bábätku, typicky ide o súvislosti s okolnosťami, ktoré v posledných týždňoch až mesiacoch znížili tvorbu mlieka.

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Pri niektorých bábätkách sa faktory, ktoré znížia tvorbu mlieka, prejavia pomerne rýchlo, pri iných bábätkách je možné, aby dojčenie bolo zdanlivo bezproblémové určitú dobu a vplyv týchto faktorov sa prejaví až neskôr.

Je  tiež typické, že bábätko je na prsníku spokojnejšie v noci, alebo aj cez deň, ak sa prisáva v polospánku, pri zobúdzaní či zaspávaní. Aj preto jedným z účinných opatrení v tejto situácii je začať ponúkať dojčenie bábätku v čase, kedy nie je úplne hore alebo spojiť dojčenie s pohybom, hojdaním, chôdzou, teda s iným podnetom.

Podrobné vysvetlenie tejto situácie nájdete aj v našom podrobnom článku s názvom Prečo niektoré bábätká odmietajú dojčenie.

Ak by sa v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou ukázalo, že ide o situáciu, v ktorej je potrebné zlepšiť dojčenie, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmítání kojení