detska lekarka nam odporucila dojcenie nahradzat cajom

Monika    23.09.2011, 10:43

dobrý deň, dcérka má tri a pol mesiaca. zatiaľ je plne dojčená, na včerajšej poradni nám však pani doktorka odporučila vynecávať každé druhé dojčenie, resp. ho nahrádzať čajom alebo vodou,a to z dôvodu, že sa jej dcérka zdá prekrmena. s čím ja osobne nesúhlasim. dojčím ju na požiadanie, ked som tom spočítala, tak 5-6xdenne, plus dve krmenia v noci. v zasade cez den papa kazde 3-4hod a v noci vydrzi 6-7hod. dlzka krmenia je od 5-12min.(vecerne a nocne su dlhsie). vazi 7,920g a meria 68 cm. uznavam, ze na jej vek je to dost..ale kedze je popredu nielen vahovo ale aj v dlzke odmietam riesit jej stravovacie navyky, resp. MM nahradzat vodou. jej porodna vaha bola 4,300g a merala 52cm. pani doktorka sa ma snazila presvedcit, ze ked vydrzi v noci 6 hod bez jedla vydrzi aj cez den. co je podla mna holy nezmysel. nechcem dcerke uskodit. zmenu stravovacich navykov oani doktorka navrhla z dovodu, ze dcerka pre jej nadvahu udajne zaostava v motorickom vyvoji. v zasade vsak podla mna, okrem toho, ze nepasie konicky (vzdy zaspi) zvlada vsetko co ine deticky v jej veku. tak mi prosim poradte, ci pocuvat mudre hlavy doktorov alebo dalej "prekrmovat" svoju dcerku.dakujem vopred.

Milá Monika,

dojčenie nijako neobmedzujte. Pokračujte v plnom dojčení na požiadanie kedykoľvek a nemusíte sledovať počet dojčení. Nenahrádzajte dojčenie vodou ani čajom.

Pokiaľ zdravé dojčené deti pijú výlučne materské mlieko z prsníka, tak potom je ich priberanie (v kontexte tejto otázky - čiže v zmysle dostatočného priberania) vždy v poriadku. Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu veľký rozptyl a ak by sa bábätko s pôrodnou hmotnosťou 3,5kg pohybovalo na 99. percentile, tak by v 4. mesiaci mohlo mať aj viac ako 9kg.  Percentilové grafy sú vyjadrením normálneho rastu detí. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej). Bábätko, ktoré takto dobre priberá, nemá dôvod "držať diétu". Takéto priberanie je pre neho normálne a správne. Nie je vhodné ho menej často dojčiť ani nahradiť materské mlieko vodou. Naopak, takýto postup môže viesť k problémom s dojčením. Voda nezabezpečuje pre bábätko v tomto veku dostatočnú výživu. Bábätko treba naďalej dojčiť presne tak, ako doposiaľ, kedykoľvek, pri akomkoľvek plači a dojčenie neobmedzovať, nenaťahovať intervaly medzi dojčeniami, neskracovať dĺžku dojčenia, nesnažiť sa, aby bábätko prespalo noc. Príkrmy je potom možné zavádzať okolo 6. mesiaca, keď o ne bábätko prejaví záujem: naťahovanie sa za jedlom, snaha jesť jedlo rodičov, schopnosť vziať kúsky jedla do prstov, schopnosť prehĺtať, schopnosť sedieť s oporou a pod. Príkrmy má jesť v množstve, ktoré je preň vyhovujúce, a má byť naďalej dojčené v rovnakej miere ako predtým. Ani v období zavádzania príkrmov sa nemá znižovať počet dojčení alebo množstvo mlieka, ktoré bábätko počas dojčenia vypije. Dojčenie je najlepšou prevenciou vzniku obezity a motorický vývoj nie je spomalený z dôvodu "nadmerného dojčenia". Pre žiadneho človeka, a už vôbec nie pre bábätko, nie je dobré, aby bol cez deň 6 hodín bez jedla.

Pred nejako dobou sme do poradne dostali rovnakú otázku mamičky chlapčeka, ktorý mal vo veku vašej dcérky 9 kg:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=115

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=54Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > detska lekarka nam odporucila dojcenie nahradzat cajom