Dojčenie a príkrmy

Veronika    07.10.2014, 21:32

Dobrý deň, syn má 6,5 mesiaca a na obed už dávame príkrmy. Chcem sa spýtať ako často a hlavne kedy je vhodné dojčiť, keď už sú úplne zavedené príkrmy. Bojím sa, že časom prídem o mlieko.Ráno a večer plánujem určite dávať svoje mlieko. Ďakujem za odpoveď.

Milá Veronika,

existuje viacero krokov, ktoré vám pomôžu, aby ste pokračovali v dojčení tak, ako doteraz. Dojčenie pokračuje ďalej tak ako doposiaľ, spolu so zavádzaním príkrmov. Zavádzanie príkrmov trvá do približne 2. rokov. Potom sa dieťa dojčí a popritom konzumuje rodinnú stravu.

Ako pokračovať v dojčení po 6. mesiaci tak, aby dojčenie vydržalo a dieťa sa predčasne neodstavilo?

- dojčenie je veľmi dôležité a je ho potrebné popri príkrmoch naďalej udržiavať, pokojne nadojčite dieťa vtedy, keď má chuť - pred jedlom, po jedle, medzi jedlami, atď.

- neznižujte počet dojčení, príkrmy sa k dojčeniu pridávajú, nenahrádza sa nimi dojčenie. Zníženie počtu dojčení na ráno a večer môže spôsobiť zníženie tvorby mlieka. Bábätká sa po skončení výlučného dojčenia dojčia naďalej približne tým istým spôsobom, ako v čase, kedy sa dojčili výlučne. Príkrmy sa k dojčeniu pridávajú, nenahrádzajú dojčenia.

- príkrmy nemajú vytlačiť dojčenie, obzvlášť nie do takej miery, že dieťa začne jednotlivé dojčenia odmietať. 6,5-mesačné bábätko sa ešte len zoznamuje s tuhou stravou. Nechajte bábätko jesť, koľko spapá samo, o čo má samo záujem. Prečítajte si podrobné vysvetlenia v týchto článkoch o zavádzaní príkrmov a tekutín:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/

- materské mlieko je dôležitou súčasťou výživy, je nenahraditeľné aj v tomto veku, a pokrýva potrebu mnohých látok, ktoré mnohé deti v tomto veku ešte nejedia v dostatočnom množstve, pričom zároveň obsahuje množstvo jedinečných látok

- dojčenie aktívne dieťaťu ponúkajte, ak si ho samo nepýta, tak, aby bolo dojčené dostatočne často a dostatočne výdatne; snaha dostať sa na čo najmenší počet dojčení za deň, prípadne snaha odstrániť nočné dojčenie skôr, ako je na to dieťa pripravené, niekedy môže vyústiť v predčasné odstavenie dieťaťa

- ak sa počet dojčení príliš zníži, je potrebné hľadať príčinu, odstrániť ju, pracovať na zvýšení počtu dojčení, prípadne zvýšení množstva mlieka

- podobne ako počas prvých 6 mesiacov ani po 6. mesiacoch či po 1. roku neexistujú čísla, ktoré by vyjadrovali, ako často je dobré dojčiť, či ako dlho má jedno dojčenie trvať; pri hodnotení dojčenia treba vychádzať z vyhodnotenia priebehu dojčenia počas dňa a z vyhodnotenia správania dieťaťa

 - je v poriadku využívať dojčenie na to, na čo ho matky využívali tisícky rokov: na uspanie dieťaťa; na opätovné uloženie dieťaťa pri nočnom zobudení; na upokojenie dieťaťa, keď sa mu niečo stane; na utešenie unaveného či nespokojného dieťaťa či v mnohých ďalších situáciách, keď dieťaťu dojčenie pomôže (napr. pri chorobe a pod.)

- odmietanie dojčenia, štrajk na prsníku, úplné odmietanie prsníka v tomto veku nepredstavuje snahu dieťaťa o "odstavenie" - ide o problémy s dojčením, ktoré stojí za to riešiť tak, aby dojčenie mohlo ďalej pokračovať

- nepodávajte dojčenému dieťaťu ani v tomto veku umelé mlieko, nezačnite v tomto veku používať fľaše (ktoré sú mimochodom úplne zbytočné, dojčené dieťa ani v tomto veku nepotrebuje vedieť piť z fľašky - mimochodom, poháriky s náustkami sú len iná forma fľaše). Na okraj: dojčené dieťa nepotrebuje fľaše pri zavádzaní príkrmov po 6. mesiaci, to isté platí o umelom mlieku. Dojčenému dieťaťu stačia príkrmy a dojčenie. A rovnako po odstavení, dojčené dieťa nepotrebuje umelé mlieko (ani fľašu), stačí mu bežná, zdravá, rozmanitá strava v potrebnom množstve.

Prečítajte si tiež tento článok:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a príkrmy