Zelená stolica a dojčenie

Andrea    15.06.2012, 15:50

Dobrý deň, mám 6 týždňové dieťatko, kojím, večer a ráno prikrmujem Nutrilonom, lebo keď len kojím tak má zelenú stolicu(bez praženice) a nepriberá. Prečo to tak je? Mala by som niečo zmeniť v stravovaní? ďakujem

Milá Andrea,

vaše stravovanie na toto pravdepodobne nemá vplyv.

K otázke, prečo vaše bábätko nepriberá, najpravdepodobnejšia odpoveď znie, že nezískava dostatok mlieka z prsníka. Vo vašej situácii sa skontaktujte čo najskôr s poradkyňou pri dojčení, aby vám pomohla, aby vaše bábätko začalo piť čo najviac mlieka z prsníka.

Potrebujete urobiť tieto dva dôležité kroky:
a) Prestať používať fľašku na dokrmovanie. Toto je najdôležitejšie.

b) Naučiť sa, ako pomôcť bábätku, aby vypilo čo najviac mlieka.
Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/


Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Správne prisatie je dôležité aj preto, aby bábätko získavalo mlieko z prsníka. To, že je bábätko na prsníku ešte nemusí znamenať, že aj pije.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Pozrite si tieto videá, ktoré vám ukážu, ako poznáte, že bábätko skutočne pije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo počas domácich prác, keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
4) Pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

5) Ak je dokrmovanie nevyhnutné, dokrmujte bábätko priamo na prsníku laktačnou pomôckou, ktorú vás poradkyňa naučí používať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

 

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto je dôležité, aby aj počas dokrmovania bábätko pilo z laktačnej pomôcky na prsníku a nie z fľaše.
Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.

Pozrite si aj tieto naše predchádzajúce odpovede ohľadne zelenej stolice:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=69

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=232

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=233Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zelená stolica a dojčenie