Pravidlá pri dojčení 3 ročného dieťaťa

marta    08.01.2018, 17:22

Dobrý deň, dcérku dojčím už skoro tri roky, bez cumlíka, fľaše či iných pomôcok. Dojčím v noci i cez deň, stále na požiadanie. Ale cca od dvoch rokov sa už viem s malou dohodnúť, ak mi to niekedy vyložene nevyhovuje nadojčiť ju /napr. na ulici 50 metrov od domu/ dohodneme sa, že dáme mliečko keď príde domov. Zvládla pred pol rokom i nástup do škôlky, i s obedným spaním, doma zaspáva, ak je so mnou, len na prsníku. Blízke okolie už ma ale dlhšie prehovára, že by mala mať dcérka pravidlá, dojčiť sa napr. len ráno a večer, že už je veľká a že ju takto rozmaznávam, keď dostane prsník, kedy si povie. Poprosím o Váš názor, ako by to malo pri 3-ročnom dieťati vyzerať. Dodat. info, dcérka od dvoch rokov je aj normálnu stravu, predtým len veľmi sporadicky. Mlieka mám podľa všetkého už veľmi málo, i keď sa často prisaje, neprehĺta a väčšinou len saje naprázdno resp. jej ide mliečko po kvapkách, čiže potrebu kŕmenia takto často určite nemá, tú by som jej už nenaplnila. ďakujem marta

Milá Marta,

neexistuje univerzálny štandard, ako by malo dojčenie 3-ročného dieťaťa vyzerať. Najspoľahlivejším ukazovateľom je vaše dieťa samotné a jeho potreby, nie vaše okolie, ktoré hovorí o tom, ako má vyzerať dojčenie vášho dieťaťa, a pritom pravdepodobne nemá skúsenosť s deťmi, ktoré sa dojčili do prirodzeného odstavenia.

Druhá vec je, že ľudia nemajú s dlhodobým dojčením skúsenosti a ani s tým, ako sa transformuje dojčenie v priebehu jednotlivých mesiacov a rokov, keď sa dieťa dojčí. Myslia si, že dojčenie má význam len vtedy, keď dieťa pije z prsníka veľké množstvo materského mlieka podobne, ako keď bolo maličké bábätko. Ale čím je dieťa väčšie, tým viac pri dojčení ustupuje do úzadia konkrétne množstvo mlieka, ktoré dieťa počas dojčenia pije, a tým viac vystupujú do popredia iné potreby, ktoré dojčenie napĺňa - ide o dojčenie ako vzťah s matkou a ich spoločný čas a bytie. Dojčenie nie je "kŕmenie" a dieťa v tomto veku sa nedojčí primárne preto, že je hladné, ale preto, že je "hladné" po kontakte s matkou. Dojčenie vyjadruje potrebu ich vzájomného vzťahu a spoločne stráveného času fyzickým spôsobom, čo je pre dieťa mimoriadne dôležité. Je to čas, keď má dieťa matku len pre seba a má šancu získať nesmierne cenný telesný kontakt s ňou. Vďaka dojčeniu majú deti možnosť získať opäť uistenie, energiu, radosť a pochopenie pre množstvo vecí, ktoré ich "frustrovali" a ktoré ešte nevedia dostatočne vyjadriť slovami.

Dojčením deti zároveň vyjadrujú, ako veľmi potrebujú kontakt s matkou, čo je niečo, čo sa s vyšším vekom dieťaťa vytráca a čo napriek tomu deti potrebujú a dojčenie túto potrebu napĺňa. Pri dojčení majú deti možnosť naplno prejaviť svoje pozitívne aj negatívne pocity - a toto je niečo, čomu množstvo matiek nerozumie a čo vníma ako "nepríjemný aspekt" dojčenia, pretože majú predstavu, že pri dojčení by sa vždy mali diať len "príjemné veci". Zdá sa, že spoločnosť nedovoľuje matkám, aby zdieľali a vyjadrovali celú škálu pocitov, ktoré pri dojčení zažívajú.

Tak, ako popisujete dojčenie vášho dieťatka, robíte všetko pre to, aby sa vaše dieťatko mohlo dojčiť tak dlho, ako to potrebuje. A toto bolo a je dôležité pre jeho správny vývoj. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Keď hovoríme o dojčení, mali by sme hovoriť o dojčení v rokoch, nie v mesiacoch. Ľudské mláďatá patria medzi tie cicavce, ktoré sa o svoje potomstvo starajú veľmi dlho, veľmi dlho ich dojčia, veľmi dlho ich nosia a toto všetko je pre ich správny vývoj potrebné. Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Predstava o tom, že dieťa už treba určite niekedy odstaviť alebo aspoň nastaviť nejaké pravidlá, pochádza z toho, že ľudia bežne okolo seba nevidia staršie dojčené deti, ale hlavne, že ani len netušia, ako normálne odstavovanie vyzerá. 

Vy sama najlepšie viete, prečo svoju dcérku nedojčíte podľa pravidiel. Prečo jej dáte prsník vtedy, keď ho potrebuje. Pretože aj vďaka dojčeniu je váš vzťah intuitívny, ste navzájom prepojené a aj dojčenie vám pomohlo dokonale vnímať potreby vášho dieťaťa. Viete, prečo ju dojčíte. Pretože dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí. A to, že toto svojmu dieťatku umožňujete, neznamená, že ho rozmaznávate, alebo že mu zabraňujete v prirodzenom vývoji a že sa nikdy nenaučí tieto situácie riešiť samo. Práve naopak. Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej iniciatívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, mamička mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo. Predstava, že sa toto nikdy neudeje a je potrebné dieťa v určitom veku odstaviť, pretože samo to nikdy neurobí, vychádza z nedostatku skúseností a praktických príkladov z okolia.

Rozhodnutie o ukončení dojčenia by malo byť výsledkom vzájomnej vyspelosti a dohody dieťaťa s matkou s ohľadom na ich situáciu. Preto vo vašej situácii pokračujte v dojčení tak ako doposiaľ. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť dlhodobo bez presného stanovenia hornej hranice veku dojčeného dieťatka. Prečítajte si pre povzbudenie aj tieto naše príbehy o dojčení starších detí a ich prirodzenom odstavení:

Ako vyzerá dojčenie dvojročného dieťaťa? alebo: Chrumka sa dojčí (zn. furt)
Príbeh o dlhodobom dojčení a prirodzenom odstavení
Prirodzene odstavenie syna, a čo mi dala cesta k nemu
Príbeh prirodzeného odstavenia

A navštívte podpornú skupinu dojčiacich matiek, aby ste získali podporu pre dojčenie staršieho dieťatka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pravidlá pri dojčení 3 ročného dieťaťa