Extrémne chudnutie

Jana    28.08.2017, 13:32

Dobrý deň, zaujímalo by ma či je normálne schudnúť po pôrode ihneď na svoju váhu a po pol roku ešte 5kg. Bolo by to fajn, keby som teraz nevážila 40kg. Dcérka sa narodila ako 2,8kg a po pol roku výlučného dojčenia má 9kg. Stravujem sa často a dostatočne (podľa môjho názoru).

Milá Jana,

extrémne chudnutie  nie je to, čo bežne popisujú mamičky dojčených detí vo veku vášho dieťatka. Vašu situáciu teraz nespôsobuje dojčenie. Ak by to tak bolo, nedostávali by sme množstvo otázok s presne opačnou otázkou, ako schudnúť, mnohým týmto matkám lekári naopak povedali, že za ich neustále priberanie môže dojčenie, pozrite si malú ukážku týchto otázok:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4782

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1553

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4311

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3393

Dojčenie nespôsobuje priberanie, ani extrémne chudnutie, aké popisujete vy. Za normálnych okolností si obdobie dojčenia nevyžaduje nejaké špeciálne stravovanie, ani neexistujú nejaké špeciálne požiadavky na stravu či doplnky stravy. Schudnutie po pôrode na pôvodnú hmotnosť je normálne a je pozitívom dojčenia. Ak chudnete viac napriek tomu, že jete dostatočné množstvá primeranej stravy, je príčinu potrebné hľadať inde. Dojčenie nie je príčinou vašej momentálnej situácie, preto by riešením nemalo byť obmedziť dojčenie alebo ho úplne ukončiť. Dojčenie je naopak nesmierne dôležité pre zdravie mamičiek, a ovplyvňuje ho pozitívne. Existuje dostatok štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv dojčenia, a najmä dlhodobého dojčenia na mnohé závažné diagnózy, vrátane rakoviny prsníka, rakoviny endometria, rakoviny vaječníkov, rakoviny maternice, osteoporózy, aménie, obezity a podobne. Takže to, že dojčíte, je pre vás dobré, a to nielen teraz, ale do budúcnosti. Ako príčinu vašich zdravotných ťažkostí je teda potrebné hľadať iné dôvody než to, že dojčíte. Odporúčame vám obrátiť sa na svojho lekára.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Extrémne chudnutie