Podráždená bradavka

Naty    03.09.2014, 17:36

Dobrý deň, moj synček má 3 mesiace a je plne dojčený na požiadanie cca každé 2-2,5 hod. Od začiatku mám podráždenú jednu bradavku, čo nie je na pohľad vidno, ale po dlhšom alebo intenzívnejšom satí začne štípať a pokračuje to aj po ukončení dojčenia. Je možné, že sa malý zle prisáva len na jednu bradavku? Mlieka tam mám rovnako ako v druhom prsníku a naje sa z neho tiež rovnako. Natieram si bradavku čistým lanolínom, ukľudní sa to, ale pri ďalšom dojčení to cítim znova.

Milá Naty,

áno, je možné, aby pri dojčení bolela len jedna bradavka. Stáva sa, že bábätko sa k jednému prsníku prisáva lepšie a dojčenie z druhého prsníka bolí. A je možné, aby bradavka bolela, aj napriek tomu, že nevidíte poškodenie tkaniva bradavky. Dôvodov, pre ktoré môžete pociťovať takéto príznaky, môže byť viacero a je možné ich odlíšiť len v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho by bolo dobré upraviť aj dojčenie, aby došlo k zmierneniu bolesti a následnému odstráneniu jej príčiny. Ide o úpravu prisatia a polohy bábätka pri dojčení tak, aby pri dojčení dochádzalo k čo najmenšiemu poškodzovaniu bradavky. S touto úpravou vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení. Vysaďte mastičku, ktorú používate, pretože hoci vám dočasne poskytne úľavu, používanie lanolínu zväčša celú situáciu zhoršuje z dlhodobého hľadiska. Začnite používať univerzálnu masť v kombinácii s výťažkom s grapefruitových semienok (aj ako kvapky na bradavku, aj ako tabletky/kapsule) podľa tohto návodu:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

S dávkovaním a ďalším postupom by vám mala pomôcť poradkyňa pri dojčení, ktorá bude vašu situáciu poznať osobne a bude môcť sledovať vývoj tejto situácie a podľa toho dávať ďalšie odporúčania.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Podráždená bradavka