MSM, reuma v remisii

Hana    31.07.2018, 10:58

Dobrý deň, som reumatička. Dcéra má 12 mesiacov. Cca 2 mesiace mám reumu v remisii, čo sa prejavuje zápalom a vodou v kolene. Po troch punkciách a obstrekoch budem nútená ukončiť dojčenie a prejsť na liečbu Metotrexatom. Snažila som sa to odďaľovat, ale už nenachádzam iné východisko. Dcéra je dojčená už iba ráno a večer, avšak v noci sa stále budí 1-4x a bez dojčenia nevie zaspat. Skúšala som jej ponúknuť čaj aj UM. Bezvýsledne. Uvedomujem si, že ide o sociálny prejav a nie potrebu výživy, za iných okolností, by som jej to dopriala. Odporučili mi ešte skúsiť MSM prášok a Geloren HA gelové tablety - môžem ich počas dojčenia? Za akékoľvek rady vopred ďakujem.

Milá Hana,

z hľadiska dojčenia môžete užívať prášok a tablety, ktoré spomínate. Stojí za to vyčerpať všetky možnosti pre vašu liečbu popri dojčení, práve preto, že dojčenie v 12 mesiacoch zďaleka nie je len „sociálny prejav“. Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.

Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Pri liečbe metotrexátom riziká liečby skutočne prevyšujú riziká predčasného odstavenia. Pokúste sa však zvážiť možnosť liečby azatioprínom, ktorý má v podstate rovnaký účinok ako metotrexát, ale z hľadiska dojčenia tento liek nepredstavuje problém.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > MSM, reuma v remisii