Kandidoza a hrcka

Norika    11.12.2012, 20:14

Mam 26m syna. Asi treti mesiac sa mi 4x vratila candida na prsnik. Protokol poznam, ale kvoli nedbanlivosti a opakovanemu ustupu choroby som ho nedodrzala..Pouzivam univerzalnu masticku,ktora bolest vzdy potlaci a ja potom v liecbe nepokracujem, niekedy je narocne natierat po kazdom dojceni, clovek na to zabuda, hlavne ak ho to uz neboli....posledny mesaic som bola vkuse chora, 2x na ATB, tak to uz naozaj nebolo kedy riesit. Vzdy, ked sa candida vrati sa mi robi hrcka na bradavke. Uplne to stvrdne a boli pri dojceni, aj mimo, hlavne pri kontakte s textilom, cize je to citlive na dotyk. Na druhom prsniku nic. Candidu mam podla pocitu aj na druhom, ale nie v takom rozsahu, ako na prvom. Za ten cely cas bol jeden prsnik horsi ako druhy. Ragady nemam. Chcem sa teda spytat, ci viete, z coho vznika ta hrcka? Zabudla som napisat, ze ona po asi jednom dni vzdy zmizne, akokeby tomu pomohlo dojcenie a vstrebala sa späť do tkaniva... V blizkom okoli nemam ziadnu poradkynu, ktora by mi s tym mohla pomoct osobne. Dakujem.

Milá Norika,

hrčka môže a nemusí súvisieť s bolestivou bradavkou. Môže ísť napríklad aj o zablokovaný mliekovod (ten sa má tendenciu stratiť sám od seba). Vo vašom prípade je veľmi ťažké komentovať a poskytovať rady cez internet, toto sú situácie, ktoré si vyžadujú osobnú konzultáciu, už aj vzhľadom na opakované problémy.

Ak by išlo o kandidózu (čo sa tiež nedá povedať cez internet), tak antibiotiká majú tendenciu situáciu zhoršovať.

No a ďalší bod je, že liečba univerzálnou mastičkou musí byť dôsledná (teda pokračovať v liečbe dôsledne, aj keď to už nebolí).

Okrem toho sa sústreďte na to, aby ste pri dojčení držali synčeka v maximálnej možnej miere tak, aby bolo prisatie čo najlepšie, aké sa dá v jeho veku dosiahnuť.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kandidoza a hrcka